Produkcja przemysłowa bije rekordy. Tylko jeden kraj nas wyprzedza
Wzrost produkcji przemysłowej w Polsce i Irlandii
Według danych Eurostatu, od 2000 roku Polska odnotowała średni wzrost produkcji przemysłowej na poziomie 4,9 procent rocznie. Wyprzedza nas tylko Irlandia, której przemysł rozwijał się najszybciej w UE, z przeciętnym wzrostem wynoszącym 5,6 procent. Choć Irlandia wyróżnia się pod względem dynamiki wzrostu, analitycy zaznaczają, że oznacza to także duże wahania koniunkturalne w ciągu ostatnich 25 lat.
Poza Polską, kraje Europy Środkowej również osiągały zadowalające wyniki. Litwa, Estonia i Słowacja odnotowywały stabilne przyrosty w zakresie produkcji przemysłowej, utrzymując tempo wzrostu na poziomie przekraczającym 4 procent rocznie.
Spadki produkcji w krajach południowej Europy
Podczas gdy Polska i Irlandia osiągały sukcesy, sytuacja we Włoszech i Portugalii wyglądała zgoła inaczej. Produkcja przemysłowa we Włoszech spadła średnio o 1,1 procent rocznie, a w Portugalii o 0,9 procent. Te negatywne tendencje były szczególnie widoczne w trakcie kryzysu finansowego w latach 2008-2009. Oba te kraje do dziś nie zdołały całkowicie odbudować przemysłowego potencjału.
Jak zauważono, "spadki produkcji przemysłowej nastąpiły w czasie kryzysu finansowego, a później produkcja tylko częściowo się odrodziła i uległa stagnacji[^1]" — Eurostat. W podobnej sytuacji były także Hiszpania, Grecja, Francja oraz Luksemburg, choć w przypadku Grecji od 2021 roku można zauważyć pozytywne zmiany.
Przemiany w europejskim przemyśle
Na przestrzeni ostatnich 25 lat sektor farmaceutyczny wykazał się imponującym wzrostem w całej UE. W dziewięciu krajach związek ten był jednym z trzech najszybciej rozwijających się sektorów przemysłowych. Wśród innych dynamicznie rozwijających się branż znalazły się produkcja sprzętu elektrycznego, pojazdów silnikowych, maszyn oraz komputerów i sprzętu optycznego.
Z kolei przemysł związany z górnictwem i wydobyciem znalazł się w trudnej sytuacji, zmniejszając się o połowę w ciągu ostatnich dwóch i pół dekady. Od czasu kryzysu finansowego wykazuje on stałą tendencję spadkową, co wpływa na ogólny obraz przemysłu w regionie.
Zmiany w danych Eurostatu
W analizach Eurostatu uwzględniono górnictwo, przetwórstwo przemysłowe oraz produkcję i zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i klimatyzację. Jednak nie brano pod uwagę zaopatrzenia w wodę i gospodarki odpadami. Dzięki tym danym można lepiej zrozumieć, w jakim kierunku zmierza produkcja przemysłowa w UE i jak różne czynniki wpłynęły na jej rozwój w ostatnich dziesięcioleciach.