Przy elektrociepłowni w Zabrzu wybudują hotel. Deweloper wyda miliony
W tym artykule:
Elektrociepłownia Zabrze w rękach Arche
Elektrociepłownia w Zabrzu trafi w ręce Arche. Firma wygrała przetarg, oferując tysiąc złotych, więcej ponad minimalną kwotę 7,4 miliona złotych. Jak przekazała 20 czerwca na konferencji prasowej p.o. prezydenta miasta Zabrze, firma zamierza wydać aż 50 milionów na zagospodarowanie zakupionej nieruchomości, choć według przewidywań Ewy Weber, ta wartość "zostanie znacznie przekroczona".
– Założeniem jest przede wszystkim utworzenie miejsc hotelowych. Powstanie nowy budynek, a części: gastronomiczna i strefy kultury, będą w zagospodarowanym, obecnym budynku. Będzie on zrewitalizowany – mówiła Ewa Weber.
Dawna maszynownia ma być związana z kulturą oraz gastronomią. Portiernia natomiast Centrum Aktywności Społecznej (teraz działa tam np. klub Szach-Mat). Dawna kotłownia i dyrekcja zagospodarowana ma zostać na poczet muzeum. W kompleksie ma znaleźć się także miejsce na sport i rekreację. Powstanie także sala konferencyjna.
Jak poinformowali przedstawiciele miasta, wagę aż 40 proc. oceny w przetargu miała koncepcja na wykorzystanie elektrociepłowni i terenu przy wadze zaledwie 15 proc. dotyczącej oferowanej ceny.
"Jeżeli nie zostaną zrealizowane, to są kary umowne w dużej wysokości"
Prawdopodobnie rewitalizacja zostanie zakończona do 2031 roku. Jak mówi Ewa Weber, najwyższą możliwą formą ochrony elektrociepłowni w rękach Arche są zapisy konserwatorskie. W dokumentach zostaną także zapisane kary umowne związane z celami funkcjonowania kompleksu.
– Miasto sprzedając taki obiekt, oczekuje, że rzeczy ujęte w koncepcji, zostaną wykonane. Jeżeli nie zostaną zrealizowane, to są kary umowne w dużej wysokości – mówi p.o. prezydenta Zabrza.
To nie pierwsza elektrociepłownia z Górnego Śląska w ręku Arche
Miasto jest jeszcze przed podpisaniem umowy z Arche. W planie Ewy Weber jest zaproszenie przedstawicieli firmy na konferencję do ratusza, gdzie ci mają kompleksowo przedstawić wizję zagospodarowania kompleksu elektrociepłowni.
Arche jest znane z tego, że rewitalizuje stare, niejednokrotnie mocno zniszczone, zabytkowe kompleksy i przekształca je w hotele wysokiej klasy. Na Śląsku firma jest właścicielem m.in. pałacu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich oraz Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu.