Pszów zrewitalizuje kolejny szyb nieczynnej kopalni. Rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę. Jakie atrakcje znajdą tam turyści?
Zakończenie prac planuje się na grudzień 2027 roku
Projekt przewiduje m.in. adaptację jednego z pokopalnianych budynków na żłobek, lokale dla start-upów i NGO oraz rewitalizację zabytkowego budynku maszynowni szybu Chrobry I projektu Hansa Poelziga z kompleksowym zagospodarowaniem przyległego terenu.
Zakończenie prac planowane jest na koniec 2027 roku. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Instal Cymorek Sp. z o.o. z Kiczyc. Jeśli do końca przyszłego tygodnia żaden z pozostałych uczestników przetargu nie złoży odwołania, to 21 lipca miasto podpisze umowę z Instal Cymorek.
Nowe funkcje budynków pogórniczych
- Kontynuujemy rewitalizację obszaru po zlikwidowanej kopalni Anna. Chcemy nadać nowe funkcje starym pogórniczym budynkom. Przechodzimy do kolejnego etapu, czyli rejonu maszyny wyciągowej szybu Chrobry, budynku dawnego zaopatrzenia zakładu (pomiędzy szybami Chrobry i Jan, w którym urzędowała SRK) oraz terenów wokół nich – mówi burmistrz Pszowa, Piotr Kowol.
Jak uściśla szef ratusza, w budynku zaopatrzenia na parterze powstanie żłobek dla 18 dzieci. Na pierwszym piętrze przewidziano lokale użytkowe na start, czyli coś na kształt startu-pu. Na trzeciej kondygnacji znajdzie miejsce Centrum Organizacji Pozarządowych wraz z Izbą Pamięci Miasta Pszów i KWK Anna.
- W zabytkowym budynku maszyny wyciągowej, która również jest w rejestrze, stworzymy ścieżkę edukacyjną. Dedykowaną dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym. Będzie tu mowa o przechodzeniu od energii „czarnej” do „Białej” – wskazuje burmistrz i dodaje, że ścieżka wyjdzie na zewnątrz budynku na błonia.
34 mln zł z budżetu UE na rewitalizację szybu Chrobry I i jego otoczenia
Na obszarze tym zaplanowano tereny zielone, przeznaczone do rekreacji. Żłobek ma być oddany już w przyszłym roku.
Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) oraz z Krajowego Programu Odbudowy (Aktywny Maluch 2022-2029). Miasto dostało na kolejny etap rewitalizacji ponad 34 mln złotych.
To kolejna inwestycja na pokopalnianych terenach w Pszowie
Będzie to kolejna miejska inwestycja na pokopalnianych terenach, po rewitalizacji budynku biblioteki z wieżą widokową szybu Jan oraz budowie edukacyjnego Parku Ryszard z rowerowym pumptrackiem.