Miliony na psychiatrię dzieci i młodzieży w szczecińskich Zdrojach
Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę rankingową projektów strategicznych, dotyczących opieki psychiatrycznej. Wśród nich wysoką ocenę i „zielone światło” do rozpoczęcia inwestycji otrzymał wniosek szpitala „Zdroje". Przypomnijmy, że placówka przy ul. Mącznej chce na swoim terenie wybudować centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Szacunkowa wartość inwestycji to 200 mln zł, czyli ministerialna dotacja w całości wystarczy na wybudowanie Centrum.
Przyznanie stuprocentowej dotacji oznacza, że szczeciński szpital otrzymał najwyższe z możliwych dofinansowanie. O znaczeniu planowanej inwestycji może świadczy też fakt, że wniosek „Zdrojów” został wybrany spośród 151 biorących w konkursie propozycji.
- Dzięki przyznaniu ministerialnego wsparcia przechodzimy coraz bardziej od stanu wizualizacji czy oczekiwań do stopniowej realizacji ambitnego projektu, jakim jest budowa Zachodniopomorskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży - mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Szczecin i Pomorze Zachodnie zasługują na profesjonalną placówkę zdrowia psychicznego. Mamy doskonałą, zaangażowaną kadrę, potrzebujemy infrastruktury.
Specjaliści od lat alarmują o rosnącej liczbie dzieci i młodzieży borykającej się z problemami psychicznymi, takimi jak depresje, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania czy zaburzenia zachowania. Wzrost ten jest związany z różnymi czynnikami, m.in. rosnącą presją szkolną, problemami rodzinnymi, a także wpływem mediów społecznościowych i nowych technologii.
Wciąż obecna przemoc fizyczna w domu, szkole czy internecie bardzo często prowadzi do braku samoakceptacji, bądź zrozumienia w najbliższym otoczeniu, przez co dzieci przechodzą głębokie kryzysy relacji.
- Od dawna toczymy bój o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - przyznaje dr Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala "Zdroje" - Mamy świadomość wielkich problemów polskiej psychiatrii. Dlatego pomagamy chorym nie tylko z Pomorza Zachodniego, ale też pochodzącym z województw pomorskiego i lubuskiego - nasz oddział psychiatryczny dla najmłodszych pacjentów jest jedynym takim ośrodkiem w regionie.
Do tutejszej placówki trafia coraz więcej młodych pacjentów z problemami natury psychicznej. W roku 2023 przebywała tu rekordowa, sięgająca sześciuset pacjentów liczba hospitalizowanych.
- Zdarzały się sytuacje, że na 36-łóżkowym oddziale leczonych było 50 pacjentów - przyznaje Magdalena Knop, rzeczniczka prasowa szpitala "Zdroje" - Obecne warunki lokalowe nie dają jednostce możliwości wprowadzenia nowych form leczenia, zgodnych ze światowymi trendami.
Rozwiązaniem jest wybudowanie nowego pawilonu pod działalność Zachodniopomorskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.
Założenia projektu obejmują wybudowanie i wyposażenie nowego, czterokondygnacyjnego budynku o powierzchni użytkowej 5 tys. m.kw. To sprawi, że na oddziale stacjonarnym zwiększy się liczba łóżek, z 36 do 50. Będzie też możliwe rozszerzenie form leczenia o nowo utworzony oddział dzienny oraz zespół leczenia środowiskowego.
Utworzenie Oddziału Dziennego i Zespołu Leczenia Środowiskowego zapewnieni chorym codzienną opiekę terapeutyczną, bez konieczności długoterminowej hospitalizacji, a to pozwoli na bardziej elastyczny dobór i lepsze dostosowanie form leczenia do ich konkretnych potrzeb. Możliwość odbywania regularnych sesji terapeutycznych w Oddziale Dziennym oraz spotkań w ramach leczenia środowiskowego, zmniejszy ryzyko nawrotów choroby i kryzysów psychicznych. Umożliwi to jednocześnie szybkie reagowanie w przypadku pogorszenia ich stanu zdrowia.
Nowy budynek będzie dostosowany do specyficznych potrzeb dzieci i młodzieży, tworząc bardziej przyjazne i komfortowe warunki, co wpłynie na zmniejszenie stresu związanego z pobytem w szpitalu. Z kolei lepsze samopoczucie przyspieszy proces terapii i leczenia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nowe otoczenie wpłynie pozytywnie na komfort pracy personelu medycznego.
- Od lat próbowaliśmy pozyskać środki na sfinansowanie budowy centrum, które zapewniłoby dzieciom i młodzieży dostęp do kompleksowej opieki oraz do różnych form leczenia - wyjaśnia dyrektor Łukasz Tyszler - Wreszcie się udało. Opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia lista rankingowa daje nam zielone światło do dalszych działań. Stworzymy młodym osobom przeżywającym kryzys psychiczny miejsce, które zagwarantuje komfort pobytu i możliwości leczenia na miarę XXI w.
Zakończenie projektu zaplanowane jest na 2029 r.