Renta wdowia 2025. Mamy wyliczenia renty wdowiej. Kwoty, tabela, wyliczenia renty wdowiej - zobacz dwie opcje
W tym artykule:
- Renta wdowia wnioski. Kiedy wejdzie w życie nowy przepis - renta wdowia
- Renta wdowia wnioski złożone na Dolnym Śląsku
- Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać rentę wdowią?
- Czy wszystkie wdowy dostaną rentę wdowią - kto nie dostanie renty wdowiej? Ile wynosi renta wdowia i jak się to będzie zmieniać
Renta wdowia wnioski. Kiedy wejdzie w życie nowy przepis - renta wdowia
Renta wdowia 2025 jest świadczeniem, które ma pomóc w zapewnieniu godnych warunków życia seniorowi - wdowie lub wdowcowi - po śmierci współmałżonka. Jest ona przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo, do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych. Jednym z nich jest renta rodzinna po zmarłym małżonku.
Nowe przepisy w sprawie tego świadczenia obowiązują od 1 stycznia 2025 r., kiedy weszła w życie nowelizacja z 26 lipca 2024 r. ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Według szacunków ZUS ponad 1 mln 100 tys. osób w Polsce będzie mogło skorzystać z renty wdowiej.
Wnioski o to świadczenie można składać od 1 stycznia do 31 lipca 2025 r..
- Renta wdowia - pierwsza wypłata. Jeżeli ktoś złoży wniosek w tym terminie, może otrzymać rentę wdowią od 1 lipca 2025 r.
- Jeżeli natomiast wniosek do ZUS po 31 lipca 2025 r., to świadczenie wypłacone będzie od momentu spełnienia warunków, czyli najwcześniej od miesiąca, w którym wpłynął wniosek.
Renta wdowia wnioski złożone na Dolnym Śląsku
Wnioski o rentę wdowią składane są od 2 stycznia. Oddziały ZUS tego dnia przeżywały w pierwszych dniach 2025 roku prawdziwe oblężenie i policzono liczbę złożonych wniosków po niespełna dwóch dniach obowiązywania nowych przepisów.
- W całej Polsce do godziny 12.00 wpłynęło ponad 15 tys. wniosków. Prawie 14 tys. z nich zostało złożonych osobiście przez klientów ZUS. Niewiele ponad 1,3 tys. zostało wysłanych pocztą - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Dolnoślązacy w ciągu niespełna dwóch dni złożyli ponad 1,2 tys. wniosków.
- W Oddziale ZUS w Legnicy 292, w Oddziale ZUS Wałbrzychu 479, a w Oddziale ZUS we Wrocławiu 508 - wylicza rzeczniczka i dodaje, że najwięcej wniosków wpłynęło w oddziałach w innych regionach, a mianowicie w Kielcach, Krakowie i Toruniu. Najmniej natomiast w Tarnowie.
Wdowy i wdowcy mogą składać wnioski o wypłatę renty wdowiej w Punktach Obsługi Klienta Zakładów Emerytalno-Rentowych i przez internet. Wniosek dostępny jest m.in. na stronie ZUS i na stronie MSWiA.
Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać rentę wdowią?
- Renta wdowia to możliwość łączenia renty rodzinnej z własnym świadczeniem, np. emeryturą, a także ze świadczeniami, które wypłacają inne niż ZUS organy emerytalne lub rentowe, np. KRUS. W przypadku, gdy do tej pory wdowcy nie starali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ wypłata po zmarłym współmałżonku byłaby mniej korzystna, powinni złożyć teraz wniosek – precyzuje Iwona Kowalska-Matis.
W praktyce nie jest to nowe świadczenie, ale możliwość wykorzystania zbiegu dwóch różnych świadczeń - renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi przysługującymi w ZUS, KRUS, Wojskowym Biurze Emerytalnym, Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA, a także Biurze Emerytalnym Służby Więziennej.
Nie wystarczy zatem owdowieć, by nowe świadczenie dostać. Trzeba wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną - na druku ERWD, a przyznanie świadczenia zależne jest od łącznego spełnienia kilku warunków. Oto one:
· Starający się o rentę wdowią współmałżonek musi być w wieku emerytalnym. Kobieta musi mieć, co najmniej 60 lat, a mężczyzna – 65 lat,
· do dnia śmierci małżonka pozostawał ze zmarłym małżonkiem we wspólności małżeńskiej,
· prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nabył nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobiety lub 60 lat przez mężczyzn,
· starający się o świadczenie owdowiały małżonek nie może pozostawać w kolejnym związku małżeńskim.
- Wcześniej było tak, że jeśli żona decydowała się brać własną emeryturę, bo renta po mężu była niższa to było wszystko, co mogła dostać. Teraz może dostawać nadal swoją emeryturę i na początek 15 proc. „emerytury” męża, którą by dostał gdyby nadal żył. Precyzując, renta wdowia to „dodatkowe pieniądze”, ale tylko dla tych, którzy mają ustalone prawo do renty po zmarłym współmałżonku – dodaje Iwona Kowalska-Matis.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na potrzeby wnioskodawców na swojej stronie internetowej zus.pl
- ankietę, która pomaga sprawdzić czy ktoś ma prawo do renty wdowiej,
- a także udostępnił specjalny kalkulator, który pomoże wyliczyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń.
Czy wszystkie wdowy dostaną rentę wdowią - kto nie dostanie renty wdowiej? Ile wynosi renta wdowia i jak się to będzie zmieniać
Z naszej galerii dowiesz się,
- kto nie ma uprawnień do renty wdowiej - kto jej nie otrzyma,
- ile ona wyniesie od lipca 2025 i jak to się będzie zmieniać w 2026 i 2027 roku,
- jaka jest maksymalna wysokość renty wdowiej ("zbiegu świadczeń") i co w przypadku jej przekroczenia - przykładowe wyliczenia - kalkulacje 2 wariantów (najkorzystniejszego i mniej korzystnego),
- a także jakie są wyjątki od tej reguły.