Bydgoszcz: Robert Proch uhonorowany. Na rondzie w Fordonie odsłonięto tablicę z jego nazwiskiem
Decyzję w tej sprawie podjęto na czerwcowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy. Radni byli zgodni – projekt poparło 20 z nich, bez głosu sprzeciwu. W uroczystości odsłonięcia tablicy na rondzie wzięli udział m.in. rodzina zmarłego sześć lat temu artysty, zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa, radni miejscy i osiedlowi.
– Robert Proch był postacią wyjątkową. Bydgoszczanin, absolwent naszego Liceum Plastycznego i poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, znany malarz, twórca murali i filmów animowanych. Jego prace zdobią ulice wielu miast na całym świecie, od Łodzi, przez Helsinki, aż po Miami i Los Angeles. Reprezentował naszą Bydgoszcz z godnością i pasją, będąc ambasadorem kultury i sztuki – mówił Robert Kufel, radny Koalicji Obywatelskiej, przewodniczący Komisji Kultury i Nazewnictwa.
Dodał, że dla wielu młodych twórców Robert Proch pozostaje wzorem i inspiracją. Artysta urodził się w 1986 roku w Bydgoszczy. Był pierwszym polskim twórcą, który miał indywidualną wystawę w kultowej londyńskiej galerii Steve’a Lazaridesa – współpracownika, kuratora i promotora Banksy’ego. Dorobek zmarłego w 2019 roku artysty promuje Fundacja Roberta Procha.
– Ceniony nie tylko za wielkoformatowe malarstwo, ale również za filmy animowane. W swoim dorobku miał trzy filmy krótkometrażowe: ,,Fugu" z 2008, ,,Wirus" z 2009 oraz ,,Galeria" z 2010, za którą otrzymał II nagrodę na Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje” w Bydgoszczy (2012) oraz nagrodę dla najlepszego filmu animowanego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Curta Cinema w Rio de Janeiro (2011) – czytamy na stronie prowadzonej przez Fundację
Twórczość Roberta Procha była prezentowana na kilkudziesięciu wystawach grupowych oraz indywidualnych w Europie i USA. Na stronie fundacji można zapoznać się z pełnym dorobkiem urodzonego w Bydgoszczy artysty.
Mural, film i wystawa
W piątek o godzinie 12 rusza Graffiti Jam 2025 – Tribute to Robert Proch. Wydarzenie potrwa do niedzieli. Przez trzy dni Hangar Kultury (ul. Jana Piwnika-Ponurego 10) i jego otoczenie zamienią się w wielkoformatową galerię street artu, gdzie twórcy z całej Polski oddadzą hołd artyście w formie muralowej ekspresji.
– W sobotę i niedzielę (19–20 lipca) zapraszamy także do Hangaru Kultury na wyjątkową wystawę prac Roberta Procha oraz projekcję filmu dokumentalnego o jego życiu i twórczości. Seanse odbędą się o godz. 13:00, 17:00 i 20:00. To nie tylko wydarzenie dla fanów street artu – to hołd dla niezwykłego człowieka, który zostawił po sobie trwały ślad w świecie sztuki – zapraszają organizatorzy – Fundacja im. Roberta Procha oraz PROpozycja.
Jak czytamy, będzie to wydarzenie, które łączy sztukę, pamięć i przestrzeń miejską – w duchu twórczości Roberta Procha. – Bądźcie z nami w tych dniach. Dołączcie do nas, by uczcić pamięć Roberta Procha tam, gdzie wszystko się zaczęło – w Fordonie – zachęcają.