Rowerzystka zginęła po zderzeniu z kierowcą pod wpływem narkotyków. Sąd:”nie zachowała szczególnej ostrożności”
Sąd Okręgowy w Poznaniu zmniejszył karę więzienia kierowcy, który pod wpływem narkotyków śmiertelnie potrącił rowerzystkę. Sędziowie uznali, że kobieta istotnie przyczyniła się do wypadku, nie zachowując należytej ostrożności przy wjeździe na przejazd rowerowy.
Sąd Okręgowy w Poznaniu zmienił wyrok w sprawie tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło 9 lutego 2023 roku w Poznaniu. Kierujący samochodem marki Seat mężczyzna potrącił na przejeździe rowerowym kobietę, która zmarła wskutek doznanych obrażeń. Jak wykazało postępowanie, kierowca znajdował się w chwili zdarzenia pod wpływem narkotyków – badania potwierdziły w jego organizmie obecność THC w stężeniu znacząco wpływającym na zdolność prowadzenia pojazdu.
Sąd pierwszej instancji skazał kierowcę na 6 lat pozbawienia wolności, jednak Sąd Okręgowy uznał apelację obrońcy oskarżonego i zmniejszył karę do 5 lat więzienia, jednocześnie zaznaczając, że zmarła rowerzystka, nie zachowując szczególnej ostrożności, istotnie przyczyniła się do wypadku.
Według obowiązujących przepisów, rowerzysta wjeżdżający na przejazd dla rowerów nie posiada automatycznego pierwszeństwa przed pojazdami, które już znajdują się na jezdni lub zbliżają się do tego przejazdu. Jak zaznaczono w uzasadnieniu wyroku: „pokrzywdzona nie zachowując szczególnej ostrożności przy wjeździe na przejazd rowerowy istotnie przyczyniła się do zaistnienia wypadku”. Dodatkowo sąd stwierdził, że kobieta „wjechała na przejazd rowerowy, jakby nie było pierwszego dla niej pasa ruchu na jezdni, którym mógł się poruszać samochód od jej lewej strony”. Sędziowie wskazali również, że zachowanie pokrzywdzonej stworzyło „konkretny stan zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego”.
W niniejszym przypadku, jak wykazało postępowanie sądowe, kobieta nie spełniła obowiązków wynikających z przepisów ruchu drogowego, wjeżdżając bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd kierowany przez oskarżonego. Sąd podkreślił, że mimo iż kierowca jechał z nadmierną prędkością oraz był pod wpływem środków odurzających, rowerzystka swoim zachowaniem również naruszyła podstawowe zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, co ostatecznie przyczyniło się do tragicznego zdarzenia.
A jeśli chcecie sami zapoznać się z pisemnym uzasadnieniem wyroku to możecie to zrobić TUTAJ.
Sąd utrzymał natomiast w mocy orzeczony wobec oskarżonego dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Oskarżony został zwolniony z obowiązku pokrycia kosztów sądowych ze względu na trudną sytuację życiową oraz długi okres pozbawienia wolności, jaki ma przed sobą.
W sprawie apelację złożyli zarówno obrońca oskarżonego, jak i pełnomocnik rodziny zmarłej kobiety. Sąd odrzucił apelację oskarżycieli posiłkowych, którzy domagali się zwiększenia kary dla kierowcy i całkowitego odrzucenia tezy o przyczynieniu się rowerzystki do wypadku.