Ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych we Wrocławiu. Czeka 8000 miejsc, jakie będą progi punktowe?
W tym artykule:
W 2025 roku egzamin ósmoklasisty we Wrocławiu pisało około 6 tysięcy uczniów. Miasto w szkołach ponadpodstawowych przygotowało jednak miejsc zdecydowanie więcej, blisko 8 tysięcy. Ponad połowa z nich (około 4 tysiące) to miejsca w liceach ogólnokształcących.
- Miejsc we wrocławskich szkołach ponadpodstawowych zawsze przygotowujemy więcej niż mamy ósmoklasistów, ponieważ duża część kandydatów to uczniowie z innych miejscowości. Średnio ok. 30% młodzieży, to osoby spoza Wrocławia – mówi Ewa Szczęch, dyrektorka Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnym UM Wrocławia.
Dokładne progi punktowe w 2025 roku, do poszczególnych klas, będą znane dopiero po złożeniu dokumentów przez uczniów i zakwalifikowaniu się do poszczególnych klas. Pewnym, ważnym dla uczniów i rodziców, wyznacznikiem, są jednak wyniki z poprzedniego roku.
Ile trzeba było mieć punktów w 2024 roku, by dostać się do konkretnych klas we wrocławskich szkołach?
Dwa etapy naboru. Jak zapisać dziecko do szkoły?
Tegoroczna rekrutacja prowadzona jest elektronicznie za pomocą miejskiego systemu rekrutacyjnego dostępnego na stronie rekrutacje.edu.wroclaw.pl. Wnioski można składać z wykorzystaniem profilu zaufanego. Dla osób, które go nie posiadają, pozostaje możliwość złożenia dokumentów bezpośrednio w szkole.
Proces podzielono na dwa etapy:
Etap podstawowy (19 maja – 23 czerwca) – dla kandydatów do klas ogólnych,
Etap uzupełniający (28–29 lipca) – dla uczniów, którzy nie dostali się do żadnej szkoły lub chcą zmienić wybór.
Po zalogowaniu się do systemu rekrutacyjnego, rodzice mogą wskazać maksymalnie sześć szkół, przy czym w każdej z nich można wybrać dowolną liczbę klas. Szkoła pierwszego wyboru powinna zostać wpisana na początku listy. Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty i podpisać go profilem zaufanym.
Ważne terminy:
do 30 maja – składanie wniosków do klas wymagających dodatkowego postępowania,
27 czerwca – 8 lipca – uzupełnienie wyników egzaminu oraz ocen i osiągnięć z ostatniego świadectwa.
Liczą się punkty. Jak przebiega ocena uczniów?
O przyjęciu do szkoły decyduje liczba punktów rekrutacyjnych. Kandydat może uzyskać maksymalnie 200 punktów, z czego:
100 punktów – za wyniki egzaminu ósmoklasisty,
72 punkty – za oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch innych wybranych przedmiotów,
28 punktów – za osiągnięcia wskazane na świadectwie.
W tym roku rekrutację wspiera AI
Nowością w tym roku jest wirtualny asystent rodzica, oparty na technologii sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zastosowane we Wrocławiu jest pierwszym takim w Polsce. Zintegrowane jest z miejskim systemem naboru.
- Wirtualny asystent odpowie na wszelkie pytania dotyczące naboru. Jest też sprawdzonym źródłem wiedzy o rekrutacji. To rozwiązanie wprowadziliśmy także przy rekrutacji do wrocławskich szkół podstawowych i przedszkoli. Rodzice bardzo chętnie z niego korzystają – mówi Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji UM Wrocławia.
Jak dodaje, narzędzie sprawdziło się już przy rekrutacjach do przedszkoli i szkół podstawowych. Korzystało z niego średnio co trzecie rekrutujące się dziecko.
Wyniki już w lipcu
Pierwsze listy zakwalifikowanych uczniów zostaną ogłoszone 16 lipca, a ostateczne wyniki – 25 lipca. Po ogłoszeniu wstępnych wyników konieczne będzie dostarczenie oryginałów dokumentów do szkoły, do której uczeń się zakwalifikował. Brak potwierdzenia woli nauki oznaczać będzie rezygnację z miejsca.
Drugi etap rekrutacji przewidziany jest dla uczniów, którzy nie zostali zakwalifikowani lub chcą zmienić szkołę. Wnioski w tym etapie będzie można składać w dniach 28–29 lipca, ale tylko do szkół, w których pozostaną wolne miejsca.