Silne mięśnie to niższe ryzyko cukrzycy typu 2
Cukrzyca typu 2 to jedno z najczęstszych przewlekłych schorzeń metabolicznych, związane ze zwiększonym ryzykiem powikłań, takich jak choroby serca, udar, nadciśnienie tętnicze czy zwężenie naczyń krwionośnych. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi (hiperglikemią), wynikającym z insulinooporności i upośledzonego wydzielania insuliny. Szacuje się, że cukrzyca typu 2 dotyka około 10 proc. światowej populacji, dlatego jej zapobieganie stanowi istotne globalne wyzwanie zdrowia publicznego.
Na rozwój cukrzycy wpływ mają zarówno niemodyfikowalne czynniki genetyczne, jak i modyfikowalne czynniki związane ze stylem życia. Siła mięśniowa, jako istotny element sprawności mięśniowej, została powiązana z niższym ryzykiem różnych chorób sercowo-metabolicznych, w tym cukrzycy typu 2. Teraz sprawdzono jednak, czy tkanka mięśniowa może mieć takie działanie ochronne także u osób, u których geny sprzyjają rozwojowi cukrzycy.
Wykorzystano dane ponad 140 tys. osób, które początkowo nie chorowały na cukrzycę typu 2. Siła mięśniowa była oceniana na podstawie siły chwytu. Ryzyko genetyczne oszacowano na podstawie 138 znanych wariantów genetycznych związanych z cukrzycą.
Zdrowie uczestników monitorowano przez ponad siedem lat. Wyniki wykazały, że w porównaniu z osobami o niskiej sile mięśniowej, uczestnicy z wysoką siłą mięśniową mieli o 44 proc. niższe względne ryzyko zachorowania na cukrzycę - nawet po uwzględnieniu czynników ryzyka genetycznego oraz innych zmiennych.
- Wyniki podkreślają kluczową rolę utrzymywania lub poprawy siły mięśniowej jako skutecznej strategii zapobiegania cukrzycy typu 2 u osób w średnim i starszym wieku - niezależnie od poziomu ryzyka genetycznego, w tym także u osób z wysokim ryzykiem genetycznym - mówi dr Wang Mengyao, współautorka badań.
- Osoby w średnim i starszym wieku są bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2. Nasze badanie wykazało, że wysoka siła mięśniowa może odegrać kluczową rolę w zapobieganiu cukrzycy typu 2 nie tylko ogólnie, ale także u osób z wysoką predyspozycją genetyczną do tej choroby. Wyniki wspierają obowiązujące zalecenia zdrowia publicznego, zgodnie z którymi dorośli powinni wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie co najmniej dwa razy w tygodniu w celu zapobiegania chorobom - dodaje profesor Youngwon Kim, współautor badań.