Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach z okazji Międzynarodowego Dnia Badań Klinicznych, przypadającego na 23 maja, odbyły się wykłady poświęcone roli badań klinicznych w nowoczesnej onkologii. Wydarzenie zgromadziło specjalistów, którzy na co dzień zajmują się prowadzeniem terapii eksperymentalnych dla pacjentów onkologicznych. Oni także przypomnieli, że badania kliniczne to nadzieja i pomoc dla wielu pacjentów, którzy wyczerpali już dostępne możliwości leczenia.
Nowoczesne terapie dla pacjentów onkologicznych w Kielcach
Stanisław Góźdź, dyrektor placówki podkreślił rolę, jaką pełni w centrum Ośrodek Wsparcia Badań Klinicznych w Onkologii. – Dzięki temu ośrodkowi nasi pacjenci zyskują dostęp do najnowszych leków, które są jeszcze na etapie badań, ale już mogą przynosić wymierne korzyści – mówił.
Dyrektor zaznaczył, że udział w badaniach to proces bardzo precyzyjny i ściśle kontrolowany. – Dzięki temu nasi pacjenci otrzymują nowoczesne terapie, które wkrótce mogą stać się standardem leczenia – tłumaczył. Za funkcjonowanie ośrodka odpowiada zespół kierowany przez Martę Krzysiek. – To osoby, które z ogromną troską opiekują się pacjentami, dbając, by czuli się bezpiecznie i zaopiekowani w trakcie terapii – zaznaczył profesor Stanisław Góźdź.
Obecnie w placówce prowadzonych jest 61 badań klinicznych obejmujących różne dziedziny medycyny – hematologię, ginekologię, leczenie raka płuca oraz endokrynologię. – Uczestniczy w nich zespół doświadczonych lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i badaczy. Wszyscy są bardzo zaangażowani w troskę o dobro pacjentów – zapewnił dyrektor ŚCO.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Badań Klinicznych w centrum zjawili się goście zainteresowani tematem. Zobaczcie zdjęcia:
Marta Krzysiek, kierownik Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, podkreśliła edukacyjny charakter tego dnia. – Jako przedstawiciele ośrodka wspieramy osoby chore w dostępie do nowoczesnego leczenia, ale również edukujemy ich na temat możliwych ścieżek terapeutycznych – wyjaśniła. Zwróciła uwagę, że pacjenci uczestniczący w badaniach mają dostęp do szerokiej diagnostyki laboratoryjnej, genetycznej i obrazowej. – Dzięki temu leczenie możemy wdrożyć szybko i precyzyjnie – mówiła.
Jak badania kliniczne zmieniają życie chorych na nowotwory?
Marta Krzysiek podkreśliła, że udział w badaniach klinicznych jest całkowicie bezpłatny, a pacjent może w każdej chwili zrezygnować bez konsekwencji. – To ważny dzień, który pozwala mówić o tym, co dzieje się dziś na świecie i jakie terapie są dostępne – dodała.
Doktor Barbara Sosnowska-Pasiarska, kardiolog i kierownik Zakładu Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, zwróciła uwagę na wyjątkową opiekę w ramach badań klinicznych. – Główny badacz analizuje szczegółowo historię medyczną pacjenta, a cały zespół dba o jego komfort, wykonując liczne badania – mówiła. Wskazała też na wsparcie psychologiczne, często niedostępne w standardowej opiece. – Pacjent ma stały kontakt z lekarzem, może się z nim skonsultować w każdej chwili, co wielu porównuje wręcz do prywatnej opieki – dodała.
Lekarka wyjaśniła, że badania kliniczne dzielą się na komercyjne i niekomercyjne. – Te drugie wykorzystują leki już dostępne na rynku, ale badają ich nowe zastosowania – tłumaczyła. – To ogromna korzyść dla pacjentów, bo mogą skorzystać z leków niedostępnych dotąd w ich konkretnych wskazaniach.
Bożena Sadowska ze Świętokrzyskiego Klubu Amazonek podzieliła się obserwacjami z poznańskiej placówki, gdzie członkowie jej rodziny uczestniczyli w badaniach. – Mają możliwość korzystania z leków, które normalnie byłyby trudno dostępne. Są dokładnie monitorowani, mają kontakt z lekarzem 24 godziny na dobę – opisywała. – Dla pacjenta onkologicznego świadomość, że jest ważny dla lekarza i że liczy się jego dobro, jest bezcenna – podsumowała.