Słupsk: Nowy dom opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Wakacyjna sesja Rady Miejskiej w Słupsku była krótka, gdyż trwała zaledwie 30 minut, ale radni przegłosowali ważną zmianę w budżecie. Otwiera ona drogę do opracowania dokumentacji projektowej dla ważnej społecznie inwestycji. Chodzi o powstanie Środowiskowego Domu Pomocy dla około 40 osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Jak wyjaśniała podczas sesji Anna Gajda, skarbniczka UM w Słupsku, zmiana budżetu jest związana z różnicami kursowymi projektu rewitalizacji miasta pn. „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia - rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska”.
- W efekcie miasto zwiększyło dochody o 460 tys. zł, które przeznaczone zostaną na opracowanie dokumentacji projektowej w ramach zadania „Rozwój inwestycji Miasta Słupska – etap III”. Środki te przeznaczone zostaną na wykonanie dokumentacji projektowej w celu umożliwienia aplikowania o środki z Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021–2027 – tłumaczyła radnym Anna Gajda. - Aby w ogóle starać się o pozyskanie środków zewnętrznych, trzeba mieć już pakiet dokumentacji, która wskazuje na gotowość do prac inwestycyjnych. To praktyka od lat stosowana w tego typu programach.
Przygotowana dokumentacja ma dotyczyć kilku kluczowych obszarów rewitalizacji, m.in. tworzenia zieleni miejskiej, ścieżek rowerowych, a także - co najważniejsze - powstania Środowiskowego Domu Pomocy na Podgrodziu - na ul. Długosza w Słupsku.
Jak informuje słupski magistrat, planowany ŚDP miałby mieć powierzchnię około 500–550 mkw. i służyć około 40 osobom z niepełnosprawnością intelektualną. W budynku znajdą się m.in. sale terapeutyczne, przestrzeń do wypoczynku i rehabilitacji oraz zaplecze socjalne.
– Na dziś możemy mówić o ogólnych założeniach, a konkrety - jak liczba uczestników, ostateczny metraż, czy szczegóły konstrukcyjne - poznamy po opracowaniu dokumentacji projektowej. Najkonkretniej zaś - po złożeniu i rozpatrzeniu wniosku aplikacyjnego - mówi Monika Rapacewicz, rzecznik prasowa UM w Słupsku.
Miasto planuje aplikować o środki unijne w 2026 roku, a realizacja inwestycji możliwa byłaby w latach 2027–2028. Szacunkowy koszt budowy Środowiskowego Domu Pomocy w pełni dostosowanego do potrzeb podopiecznych to około 6 milionów złotych.
Decyzja Rady Miejskiej to dopiero początek, ale zarazem kluczowy element większego planu rewitalizacji miasta z myślą o jego najbardziej wrażliwych mieszkańcach. "Za" było 15 z obecnych na sesji 18 radnych, wstrzymało się troje - Renata Stec, Beata Kątnik i Wojciech Lewenstam.