Sól jak dzieło sztuki. Wyjątkowa wystawa w Zamku Żupnym w Wieliczce. To trzeba zobaczyć!
To minerał, który potrafi zachwycić barwą i kształtem. Są sole niebieskie, zielone, różowe, miodowe, szare, w kształcie choinek, sopli, kalafiorów. Właśnie takie dzieła natury zaprezentowano na wystawie „Piękno soli” w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Niektóre z eksponatów mają ponad 250 milionów lat! Inne powstały w czasach nam współczesnych - z solanek w kopalniach i salinach.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | FILIP OLEJOWSKI
Jolanta Białek
- Wystawa „Piękno soli”, to opowieść o niezwykłym obliczu minerału, który znamy głównie z kuchni. Tym razem nie chodzi jednak o smak - lecz o zachwyt. Sól potrafi oczarować barwą i formą. Właśnie takie naturalne cuda można zobaczyć na nowej wystawie prezentowanej w Zamku Żupnym – zaprasza Muzeum Żup Krakowskich.
Wyjątkowa ekspozycja zajmuje aż sześć sal wielickiego zamku. Jak zaznaczają wieliccy muzealnicy, to pierwsza tak szeroka prezentacja różnorodności solnych form i barw - od naturalnych kryształów po bogate złoża solne Europy.
Na wystawie pokazano
- okazy soli z polskich kopalń: z Wieliczki, Bochni, Kłodawy, Polkowic-Sieroszowic i Inowrocławia
- wyjątkowe próbki soli kamiennych i potasowo-magnezowych (halit, karnalit, sylwinit) z zagranicznych ośrodków solnych
- sole morskie z salin nad Morzem Śródziemnym i Atlantykiem
- sole warzone w warzelniach śródlądowych
- sole pierwotne - powstałe miliony lat temu w procesach geologicznych oraz sole wtórne - krystalizujące się współcześnie w wyrobiskach kopalnianych.
- fenomen geologiczny - sól fluorescencyjną z Kopalni Soli w Bochni
Wystawa „Piękno soli”, nad którą patronat medialny objął Dziennik Polski będzie czynna w Zamku Żupnym w Wieliczce do 31 października 2025. Współorganizatorami ekspozycji są kopalnie soli Wieliczce oraz Bochni.