Stalowa Wola będzie mieć spalarnię śmieci. Podpisano umowę na budowę inwestycji
Za trzy lata Stalowa Wola będzie mieć spalarnię śmieci, czyli Instalację Odzysku Energii z Frakcji Energetycznej Odpadów Komunalnych. Znamy szczegóły inwestycji.
Umowa na zbudowanie spalarni odpadów komunalnych w Stalowej Woli
W poniedziałek, 7 lipca Miejski Zakład Komunalny oraz konsorcjum firm SBB Energy i AJ Profibut podpisali umowę na budowę inwestycji. Budowa Instalacji Odzysku Energii jest ostatnim elementem domykającym System Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Stalowej Woli. Ma przynieść same zyski w postaci produkcji prądu i ciepła.
W instalacji będzie się spalać odpady, które nie nadają się do odzysku i ponownego wykorzystania. Zostają one w temperaturze minimum 850 stopni Celsjusza spalone z zachowaniem surowych norm emisji, które monitoruje całodobowo on-line instytucja Ochrony Środowiska.
– To inwestycja, która od kilku lat jest priorytetem dla Miejskiego Zakładu Komunalnego. Jest kluczowa dla spółki, miasta, a przede wszystkim mieszkańców Stalowej Woli i regionu. Zapewni nam samowystarczalność i bezpieczeństwo decyzyjności w kształtowaniu stabilnych cen tak kluczowych usług jak: ciepło systemowe i zagospodarowanie odpadów. Zastosowanie najnowocześniejszej technologii gwarantuje też bezpieczeństwo środowiskowe tej inwestycji. Jestem szczęśliwy, że uda się właśnie w Stalowej Woli wybudować instalację, o którą zabiega wiele miast Polski – mówi prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Komunalnego Radosław Sagatowski.
Spalarnię śmieci zbuduje konsorcjum
Wykonawcą Instalacji Odzysku Energii będzie Konsorcjum firm SBB ENERGY S.A. z Opola i AJ Profibud z Chmielnika, które wygrało procedurę przetargową, rywalizując z sześcioma innymi ofertami. Koszt budowy netto inwestycji to 313 milionów 192 tysięcy 247,92 złotych.
SBB ENERGY S.A. działając od 1992 roku dostarcza nowoczesne rozwiązania w zakresie oczyszczania spalin oraz rozwija technologie ukierunkowane na dekarbonizację przemysłu i rozwój energetyki rozproszonej. W swoim portfolio posiada m.in. systemy produkcji, magazynowania i przetwarzania zielonego wodoru, bateryjne magazyny energii, instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny ciepła.
Hasło przewodnie spółki – „Jedna firma – wiele możliwości” – odzwierciedla jej szerokie kompetencje w zakresie projektów dla nowoczesnej energetyki. Prowadzi działalność w sektorach energetyki i przemysłu, świadcząc kompleksowe usługi w zakresie rozruchu, montażu mechanicznego, instalacji elektrycznych i AKPiA oraz specjalistycznych prac technologicznych.
– Realizacja Instalacji Odzysku Energii w Stalowej Woli to ważny krok na drodze do zrównoważonego rozwoju Polski. Projekt ten jest nie tylko wyzwaniem technologicznym, ale przede wszystkim odpowiedzią na potrzebę racjonalnego i ekologicznego gospodarowania odpadami. Jesteśmy dumni, że jako SBB ENERGY S.A. możemy wnieść do tego przedsięwzięcia nasze doświadczenie i wiedzę inżynieryjną. To kolejny przykład efektywnego partnerstwa samorządu z przemysłem – podkreśla Artur Brzdękiewicz, wiceprezes Zarządu SBB ENERGY S.A.
Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny stwierdził, że miasto dzięki temu projektowi wchodzi do super ligi miast, gdzie najważniejszym celem jest wysoka jakość życia mieszkańców i realizacja usług publicznych na najwyższym poziomie. To też strategia budowania własnego potencjału.
- I tak robi to Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli. Patrzy horyzontalnie na swój rozwój, na ochronę portfela mieszkańców. Spółka stawia na własne zasady i własne możliwości, nie oddając tego potencjału innym, żeby czerpali korzyści - stwierdził prezydent.
Zakład powstanie na miejskiej działce zlokalizowanej w Strefie Przemysłowej, znacznie oddalonej od zabudowy mieszkaniowej. Po opracowaniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę, wiosną 2026 ruszą prace budowlano-montażowe. Zakończą się one wiosną 2028 roku i wtedy też instalacja ruszy z pełną mocą.