Starogard Gdański: Co teraz dzieje się z historyczną stadniną "Stado Ogierów"?
"Stado Ogierów" w Starogardzie Gdańskim to słynna historyczna stadnina. Zabytkowe budynki lata świetności mają za sobą. Koni też jest tu niewiele. Przez lata pojawiały się różne koncepcje na zagospodarowanie tego atrakcyjnego miejsca. Pojawiały się oferty sprzedaży i kupna. Różne pomysły na wyprowadzenie placówki z nierentowności. Co ciekawe, obecny właściciel mówi, że po ponad 20 latach stado przestało liczyć starty.
Ma piękną, bogatą historię i lata świetności dawno za sobą. Budynki stadniny powstały w latach 1890-1896, a jej formalne powołanie nastąpiło w 1897 roku z przeznaczeniem na hodowlę koni rasowych na potrzeby wojska. Po II wojnie światowej stado kontynuowało hodowlę, a także organizowało imprezy jeździeckie i wystawy. Od wielu lat nie ma tu żadnego stada ogierów. Pozostał piękny zespół obiektów hodowlanych z ujeżdżalnią i obiektami towarzyszącymi.
Lata z problemami
Problemy stada, jako zakładu rozpoczęły się po transformacjach własnościowych w latach 1989 -1990, gdy okazało się, że nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Przez lata następowały zmiany właścicieli, które miały zapewnić uratowanie tego miejsca. Od 1994 stado funkcjonowało pod nazwą Stado Ogierów Skarbu Państwa Starogard Gdański. W 2003 stado zostało włączone w skład Stada Ogierów w Łącku Sp. z o.o.. działało w jego strukturach i było przez nie utrzymywane. W 2010 roku wyłączono go ze struktur tej spółki i przyłączono do Stadniny Koni Rzeczna spółki z o.o. w Rzecznej w powiecie pasłęckim. Następnie zmieniono nazwę spółki na "Stado Ogierów Starogard Gdański spółka z o. o". Głównym zakładem i podstawowym miejscem działalności spółki jest Rzeczna w powiecie pasłęckim oraz miejscowości sąsiednie, gdzie znajdują się grunty i obiekty hodowlane spółki zajmującej się przede wszystkim hodowlą bydła mlecznego.
W 2017 r. mówiono jeszcze o wdrożeniu programu naprawczego, który miałby przywrócić świetność temu miejscu. Nic takiego się nie udało. Pięć lat temu stado ogierów zostało wystawione na sprzedaż… przez kilka dni. Oferta opiewała na 9 mln zł. Po kilku dniach wycofano ofertę sprzedaży.
Przez lata miasto Starogard Gdański chciało przejąć obiekt za symboliczną złotówkę w zamian – jak deklarował prezydent miasta Janusz Stankowiak - za pokaźne inwestycje. Jednak i to nie spotkało się z przychylnością ówczesnych władz spółki. Janusz Stankowiak proponował również wydzierżawienie obiektu na 30 lat, co również nie doszło do skutku.
Ostatnie lata również nie były kolorowe dla starogardzkiej stadniny.
- Zespół obiektów zabytkowych w Starogardzie Gdańskim jest położony na obszarze około 18 hektarów nadal nie ma zdolności do samodzielnego funkcjonowania, a sytuacja na rynku rolnym - stale rosnące koszty produkcji, zwłaszcza nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, paliwa przy nieznacznym wzroście cen produktów rolnych, to sprawia, że w spółce Rzecznej trudno jest utrzymywać całkowicie nierentowny zakład w Starogardzie Gdańskim – mówił trzy lata temu ówczesny prezes spółki. Wówczas mówiło się ponownie o ekonomicznym wyzbyciu się nieruchomości lub zakładu w Starogardzie Gdańskim. Przejęciem miejsca był zainteresowany WOT. To również nie doszło do skutku.
Najnowsza historia
Nowy zarząd nie uczestniczy w rozmowach na temat sprzedaży nieruchomości w Starogardzie Gdańskim i aktualnie nie jest zainteresowany sprzedażą obiektu. W stadzie zatrudnionych jest 5 osób i 1-2 osoby na umowę zlecenie. Budynki przechodzą remonty. Obecnie na ukończeniu są prace dotyczące kominów w budynku mieszkalnym. Na bieżąco remontowane są dachy na obiektach stajni.
Dziś na terenie stada ogierów w Starogardzie Gdańskim znajduje się 20 koni w pensjonacie i 2 konie należące do spółki. Zapytaliśmy prezesa w jakim celu są wykorzystywane te zwierzęta. Jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
- Obiekt czerpie przychody z wynajmu boksów, dzierżawi teren, lokale mieszkalne i nie jest zadłużony – mówi Sławomir Kuczyński, prezes zarządu Stada Ogierów Starogard Gdański spółka z o. o". - Spółka przeprowadza proces restrukturyzacji polegający na rozwoju rentownych gałęzi produkcji tj. poprawę wyników produkcji mleka oraz odchowu bydła mlecznego i mięsnego. W dziedzinie hodowli koni nasza praca skupia się na ulepszaniu materiału hodowlanego i produkcji koni sportowych w Rzecznej. Młode konie odnoszą sukcesy na arenach w kraju i za granicą.
Zapytaliśmy o koszty utrzymania i dochody w minionym roku. Prezes nie udzielił tych informacji.