Strona pierwszej polskiej gazety z Chojnic już przeniesiona na ścianę budynku. Oficjalnie można oglądać
Na budynku przy ulicy 31 Stycznia tuż w sąsiedztwie Placu Jagiellońskiego w Chojnicach oficjalnie oddany został do użytku kolejny w mieście mural. Tym razem jest jednobarwny, bo kolorów akurat na tej ulicy nie brakuje.
Mural nawiązuje do wydarzeń z 1920 roku. Tego dnia bowiem do miasta przez zabytkową Bramę Człuchowską wkroczyły pododdziały 59. Pułku Piechoty Wielkopolskiej pod dowództwem ppłk. Stanisława Wrzalińskiego, które dokonały symbolicznego przejęcia władzy wojskowej i politycznej na rzecz państwa polskiego. Raport dowódcy pułku złożył komendant Straży Ludowej Antoni Ulandowski. Powitalne przemówienia wygłosili pierwszy polski burmistrz Chojnic dr Alojzy Sobierajczyk oraz pierwszy polski starosta Stanisław Sikorski.
Na muralu są więc starosta Stanisław Sikorski, Alojzy Sobierajczyk, I Batalion Strzelców powołany do życia w 1926 roku, chór Lutnia, klub żeglarski, szyldy rzemieślników i przebieg granicy polsko-niemieckiej. Mural jest dziełem artystów z Basgrow Studia – Błażeja Miliwka i Olgierda Szopińskiego oraz Mural Teamu – Filipa Tomca i Pawła Strusia.
- Był dosyć trudny do wykonania – zdradził Błażej Miliwek. - Tworzyliśmy tak naprawdę gazetę. Mogliśmy malować to ręcznie albo w technice szablonowej. Wybraliśmy tę drugą. Stworzyliśmy 360 szablonów, a potem przykładaliśmy je do ściany i malowaliśmy. To było trudne zadanie – mówił Miliwek, a kolega z Basgrow Studia Olgierd Szopiński dodał: - To były naprawdę dziesiątki godzin przed komputerem, które w większości spędził Błażej. To było szatkowanie każdego metra kwadratowego ściany – dodał Szopiński.
Na przygotowanie muralu miasto nie wydało ani złotówki. Pieniądze na pomalowanie ściany wyłożyli chojniccy przedsiębiorcy i samorządowcy podczas 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2024 roku. Także oni kupili potrzebne farby i dostarczyli rusztowania.