Studio nagrań, kawiarnia i sala gier. Urban Lab w Kielcach dla młodych
Laboratorium Innowacji Miejskich w Kielcach. Przestrzeń ze studiem nagrań, Urban Cafe i strefą chilloutu
Kielce realizują projekt Urban Lab – Miasto dla Młodych. W ramach tej inicjatywy urząd podpisał umowę na kompleksową modernizację budynku przy ulicy Paderewskiego 49/51, który stanie się nowoczesną przestrzenią dla młodzieży i wszystkich chętnych do aktywnego uczestnictwa w życiu miasta.
– To nie tylko remont, to inwestycja w przyszłość Kielc i młodych ludzi, którzy już niedługo wprowadzą się do tej przestrzeni i mam nadzieję, rozgoszczą się tu na dobre – podkreśla Barbara Biskup, kierownik kieleckiego Urban Lab.
Urban Lab w Kielcach to odpowiedź na potrzeby młodych mieszkańców, którzy chcą aktywnie wpływać na kształt swojego miasta. Przestrzeń będzie służyć organizacji warsztatów, spotkań, konsultacji oraz wydarzeń mających realny wpływ na politykę młodzieżową w Kielcach.
Modernizacja budynku przewiduje dostosowanie przestrzeni do potrzeb wszystkich użytkowników. W ramach prac zostanie przebudowana łazienka i zamontowane platformy dla osób z niepełnosprawnościami, odświeżone wnętrza, wymienione posadzki i drzwi. Budynek otrzyma nową instalację elektryczną, monitoring, szybki internet i wentylację. Szczególną uwagę zwraca planowane studio nagrań, czyli profesjonalnie wyciszona przestrzeń do tworzenia podcastów o mieście. Powstanie również profesjonalnie wyciszone studio nagrań do tworzenia podcastów o mieście. Będzie nowocześnie, wygodnie i bez barier.
Zdjęcia lokalu przy ulicy Paderewskiego, gdzie powstanie Urban Lab:
Młodzi jako współtwórcy kieleckiej przestrzeni
Urban Lab to nie tylko miejsce dla młodych, ale przede wszystkim przestrzeń tworzona przez młodych. Przyszli użytkownicy będą mieli realny wpływ na aranżację i wyposażenie obiektu. – Co istotne, młodzi ludzie nie tylko będą użytkownikami Urban Labu, ale też jego współtwórcami. Sami zaaranżują przestrzeń – informuje szefowa "laboratorium".
W planach są warsztaty w Instytucie Designu, podczas których uczestnicy będą własnoręcznie tworzyć meble do Urban Labu – stoły, krzesła, pufy. Powstanie także sala gier, Urban Cafe oraz strefa chilloutu z miękkimi siedziskami i nastrojowym oświetleniem.
Choć oficjalne otwarcie siedziby planowane jest na koniec października 2025 roku, Urban Lab już działa. Miasto realizuje program mini grantów "Miejski na 6", wspierając pomysły młodych na wydarzenia kulturalne. Organizowane są warsztaty, spotkania, panele dyskusyjne, przygotowywany jest Dzień Młodzieży oraz przegląd kapel młodzieżowych.
– Chcę, żeby to miejsce naprawdę żyło i wierzę, że to tu znajdzie swój początek wiele świetnych inicjatyw, które zmienią Kielce. Bo choć łatwiej jest narzekać niż działać - w Urban Lab stawiamy na tych, którzy chcą coś zrobić nie tylko dla innych ale i dla siebie" – podkreśla prezydentka Kielc, Agata Wojda.
Urban Lab w Kielcach. Otwarty dla wszystkich
Urban Lab – Miasto dla Młodych, mimo nazwy, nie wprowadza ograniczeń wiekowych. – Choć głównym adresatem działań Urban Labu jest młodzież, nie obowiązują tu żadne ograniczenia wiekowe. Każdy, kto ma pomysł lub po prostu chce się włączyć w miejskie inicjatywy, jest mile widziany – zaznacza Barbara Biskup.
Celem inicjatywy jest zatrzymanie młodych w Kielcach, by chcieli tutaj mieszkać, rozwijać się i pracować. Urban Lab ma być miejscem nowych pomysłów na miasto i dialogu między mieszkańcami a urzędnikami.