Świetlica czynna 12 godzin dziennie? Szykują się zmiany w opiece
Dyrektor ustali godziny pracy świetlicy na podstawie wniosków od rodziców
W uzasadnieniu projektu wskazano, że źródłem zmian są liczne postulaty ze strony rodziców uczniów, szczególnie w najmniejszych szkołach. Zgodnie z nowym art. 105 ust. 5, to dyrektor szkoły – po otrzymaniu wniosków od rodziców – będzie ustalał godziny funkcjonowania świetlicy w poszczególnych dniach tygodnia. Górna granica to 12 godzin dziennie. Przepis dotyczy szkół liczących do 70 uczniów.
Nowe przepisy mają też rozwiązać problem znany z wielu szkół: rodzic dowiaduje się we wrześniu, że jest już za późno, by zapisać dziecko na świetlicę, bo arkusz organizacyjny został zamknięty. Teraz dyrektor będzie miał obowiązek wywiesić wzór wniosku oraz ogłosić termin jego składania, co umożliwi lepsze planowanie pracy szkoły i da rodzicom jasne procedury.
Świetlica nie tylko dla uczniów, ale także dla przedszkolaków
Nowością będzie możliwość objęcia zajęciami świetlicowymi także dzieci z oddziału przedszkolnego działającego w szkole podstawowej – oczywiście, pod warunkiem że szkoła liczy nie więcej niż 70 uczniów. Dziecko będzie mogło skorzystać z opieki świetlicowej np. ze względu na czas pracy rodziców lub organizację dowozu.
Zajęcia świetlicowe – zgodnie z projektowanym art. 105 ust. 2–4 – mają uwzględniać nie tylko potrzeby rozwojowe i fizyczne uczniów, ale także potrzeby edukacyjne, wynikające z podstawy programowej. Zamiast obowiązkowego odrabiania lekcji, pojawia się elastyczna formuła: czytanie, pisanie, ćwiczenie kompetencji – wszystko w rytmie dziecka.
Podwieczorek w świetlicy? Tak, jeśli szkoła się zdecyduje
Projektowana nowelizacja dopuszcza także możliwość zapewnienia dzieciom korzystającym ze świetlicy dodatkowego posiłku – podwieczorka. Tak jak w przypadku innych posiłków, będzie on nieobowiązkowy i odpłatny. Autorzy zmian podkreślają, że chodzi zarówno o wsparcie rodziców, jak i o przeciwdziałanie niezdrowym nawykom żywieniowym. W uzasadnieniu projektu czytamy, że „podwieczorek zjedzony w szkole mógłby stanowić alternatywę dla wysokokalorycznych i słodkich przekąsek dostępnych w sklepach”.
Wszystkie zmiany dotyczące organizacji świetlicy – w tym możliwość pracy do 12 godzin dziennie – mają wejść w życie w roku szkolnym 2026/2027. Daje to szkołom i samorządom czas na dostosowanie się do nowych rozwiązań. Arkusze organizacyjne na ten rok szkolny zostaną zatwierdzone najpóźniej do 29 maja 2026 r.
Źródło: Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe z dn. 15 lipca