Pleszew ma swojego generała broni! Sławomir Owczarek rozpoczynał swoją zawodową służbę w jednostce w Pleszewie. Posypały się gratulacje
Sławomir Owczarek rozpoczynał swoją zawodową służbę w Pleszewie
Generał Sławomir Owczarek, który zawodową służbę rozpoczynał w 20 pułku artylerii przeciwpancernej w 1987 roku w Pleszewie na początku maja 2025 roku został mianowany na stopień generała broni - najwyższy stopień w Wojsku Polskim poza generałem "czterogwiazdkowym".
Podczas uroczystości, które odbyły się w Warszawie, Prezydent RP Andrzej Duda pogratulował oficerom i podkreślił, że awanse generalskie to wielka odpowiedzialność i "wielkie zobowiązanie, które zostaje złożone na państwa barki w trudnych czasach dla Rzeczpospolitej".
Jak powiedział, "gdyby coś stało się z Rzeczpospolitą, gdyby nastąpiła inwazja, której nie uda się odeprzeć, to nikt nie będzie pamiętał nazwisk zwykłych żołnierzy czy prostych oficerów. Ale nazwiska generałów będą pamiętane. Przez długie dziesięciolecia. A czasem nawet przez stulecia. Dlatego jest to wielkie zobowiązanie wasze wobec Rzeczpospolitej, ale także i wobec waszych najbliższych i wobec waszych nazwisk. Wobec pamięci i wobec przyszłości waszych rodzin" - podkreślił prezydent.
Z tej okazji przedstawiciele Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Pleszewie pogratulowali generałowi awansu podczas Ogólnopolskich Uroczystości Upamiętniających Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, które odbyły się we wtorek, 27 maja w Pleszewie.
- Generał Sławomir Owczarek od wielu lat wspiera funkcjonowanie Centrum Ochotniczych Hufców Pracy w Pleszewie i aktywnie uczestniczy w wielu przedsięwzięciach patriotyczno-obronnych. Dziękując za dotychczasową współprace składamy Panu z okazji awansu na stopień generała broni serdeczne gratulacje i życzenia wielu sukcesów w zaszczytnym obowiązku jakim jest służba dla Ojczyzny - podkreślili przedstawiciele CKiW OHP Pleszew.
"Pleszewski" generał nie krył zaskoczenia z gratulacji i podkreślił, że Pleszew zawsze jest bliski jego sercu i będzie pamiętać o tym miasteczku.
- Zawsze z wielką radością wracam do Pleszewa, gdzie rozpoczynałem swoją zawodową służbę wojskową. To miejsce drogie memu sercu. To tutaj pod okiem dowódcy Floriana Siekierskiego spędziłem 10 lat. Tutaj poznałem żonę, tutaj urodziły się moje dzieci - podkreślał gen. broni Sławomir Owczarek.
Kim jest generał broni Sławomir Owczarek?
Generał broni Sławomir Owczarek służbę wojskową rozpoczął w 1983 r. jako słuchacz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu którą ukończył w 1987 r. uzyskując stopień oficerski podporucznika. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 20 pułku artylerii przeciwpancernej w Pleszewie jako dowódca plutonu, a następnie od 1990 r. dowódca baterii. W 1993 r. został skierowany na studia w Akademii Obrony Narodowej, po których ukończeniu w 1995 r. został wyznaczony do pełnienia służby w Szefostwie Wojsk Rakietowych i Artylerii Śląskiego Okręgu Wojskowego na stanowisku starszego oficera operacyjnego. W 2001 r. został dowódcą dywizjonu w 23 Brygadzie Artylerii w Bolesławcu, podczas służby na tym stanowisku w latach 2002-2003 brał udział w misji pokojowej United Nations Disengagement Observer Force (UNDOF) w Syrii jako szef oddziału, Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W 2005 r. został awansowany na stanowisko szefa sztabu 23 Brygady Artylerii. W 2007 r. wyznaczony na dowódcę 5 pułku artylerii w Sulechowie, w czasie pełnienia służby na tym stanowisku brał udział w misji stabilizacyjnej NATO International Security Assistance Force (NATO ISAF) w Afganistanie jako zastępca dowódcy VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. W 2014 r. rozpoczął służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych zajmując kolejno stanowiska: Szefa Oddziału Szkolenia – Zastępcy Szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii, Szefa Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii od 2015, Inspektora Rodzajów Wojsk od 2017 r., a w lipcu 2024 r. został wyznaczony na stanowisko I Zastępcy Dowódcy Generalnego. Przez lata pełnienia służby gen. broni Owczarek był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Wojskowym Krzyżem Zasługi, Złotym medalem za długoletnią służbę, Gwiazdą Afganistanu, Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości, Złotym Medalem „Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny”, Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, Odznaką honorową „Zasłużony żołnierz RP” I-go stopnia, Odznaką honorową Wojsk Lądowych, medalami za służbę poza granicami państwa w Syrii i Afganistanie oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi, wojskowymi oraz organizacji pozarządowych.*informacja pochodzi ze strony Wojska Polskiego