Szpital w Sosnowcu dostanie ogromne pieniądze z KPO. Historyczna inwestycja
Nowoczesność dla diagnostyki i leczenia w Sosnowcu
Inwestycja zakłada kompleksową przebudowę sal operacyjnych oraz wyposażenie poradni i pracowni diagnostycznych. Projekt obejmuje zakup ponad 350 nowoczesnych urządzeń medycznych, które mają znacząco usprawnić diagnostykę i proces leczenia. Planowane zakupy aparatury medycznej obejmą bloki operacyjne specjalizujące się w: ortopedii, chirurgii ogólnej, chirurgii plastycznej, urologii, otolaryngologii i chirurgii szczękowo-twarzowej. Nowy sprzęt trafi również do oddziałów i poradni realizujących świadczenia onkologiczne, co stanowi kluczowy element całej modernizacji.
W ramach przedsięwzięcia przewidziano także rozbudowę poradni specjalistycznych oraz utworzenie strefy komfortu i wytchnienia dla pacjentów Oddziału Onkologii Klinicznej. To ważny krok w kierunku holistycznego podejścia do opieki nad pacjentami zmagającymi się z chorobami nowotworowymi.
Wsparcie dla personelu i cele KPO
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu, Krzysztof Kowalik, podkreśla, że inwestycja to nie tylko unowocześnienie infrastruktury, ale także wsparcie dla personelu medycznego. Wdrażany jest m.in. program mentoringu pielęgniarek, który ma ułatwić adaptację młodym pracownikom i efektywne przekazywanie praktycznej wiedzy w profesjonalnym środowisku.
- Tylko dzięki ciągłemu rozwojowi możemy zapewniać opiekę na najwyższym poziomie” – zaznacza dyrektor Kowalik.
Umowa dotycząca finansowania tej znaczącej inwestycji została podpisana między szpitalem a Skarbem Państwa, reprezentowanym przez ministra zdrowia. Zakończenie prac zaplanowano na 30 czerwca 2026 roku.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Katarzyna Kacperczyk, wyjaśnia, że środki z KPO kierowane są przede wszystkim tam, gdzie problemy zdrowotne są największe.
- Najwięcej, bo aż 5,2 miliarda złotych, trafiło do szpitali leczących pacjentów onkologicznych – by nowotwory wykrywać szybciej i skuteczniej leczyć – podkreśla.
Dodaje, że drugim kluczowym obszarem finansowania z KPO są choroby układu krążenia, na których leczenie przeznaczono 2,7 miliarda złotych.
Ciągły rozwój sosnowieckiej placówki
Ta inwestycja to już druga tak duża modernizacja w sosnowieckiej placówce w ostatnim czasie. Wcześniej, dzięki ponad 60 milionom złotych z budżetu Województwa Śląskiego, zmodernizowano blok operacyjny Klinicznego Oddziału Neurochirurgii, wprowadzając innowacyjne śródoperacyjne techniki obrazowania. Obecnie kończy się także trzeci etap modernizacji poradni specjalistycznych.
- Mamy znakomitych specjalistów, którzy chcą się rozwijać i potrzebują do tego nowoczesnych narzędzi. Dlatego stale inwestujemy w sprzęt i ulepszamy organizację pracy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za rok będziemy mogli oddać inwestycję do użytku - podkreśla Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa.
Władze szpitala zapowiedziały również dalsze działania inwestycyjne, w tym udział w programach dotyczących cyfryzacji i kardiologii. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu rocznie zapewnia specjalistyczną opiekę medyczną ponad 250 tysiącom pacjentów, a obecna modernizacja infrastruktury wpisuje się w ogólnopolskie działania ukierunkowane na rozwój Krajowej Sieci Onkologicznej i poprawę jakości leczenia nowotworów.