Ta roślina kwitnie nawet zimą. Warto mieć ją w swoim ogrodzie
Te kwiaty to cud natury. Kwitną zimą, są w stanie przetrwać temperatury minusowe i uchodzą za takie, które przetrwają wiele. Ciemierniki, bo o nich mowa zdobywają serca właścicieli ogrodów.
Ciemierniki kwitną nawet zimą
Kiedy Stanisław Zymon w swojej szkółce krzewów ozdobnych wprowadzał do sprzedaży ciemierniki centra i sklepy ogrodnicze wątpiły czy znajdą się klienci na kwitnące zimą kwiaty.
- A dlaczego klienci mają przychodzić w styczniu czy w lutym? Klienci po ciemierniki mogą przychodzić na przykład kiedy jest ciepła, złota jesień. Wtedy wsadzamy ciemierniki do gruntu, a one odwdzięczają się kwitnieniem w okresie zimowym. Odpowiednio dobierając odmiany, możemy mieć kwitnienie od października poprzez listopad, grudzień, styczeń aż do maja. Nie ma takiej byliny, która kwitnie w okresie, kiedy już nic nie ma. Żadne rośliny nie kwitną, kiedy wszędzie jest szaro i buro, a tu nagle mamy piękne, kwitnące rośliny – mówi Stanisław Zymon, właściciel szkółki krzewów w Tłokini Wielkiej.
Ciemierniki to cud natury!
O ciemiernikach mówi się, że to roślina przetrwa prawie wszystko. Doskonale poradzą sobie z ujemnymi temperaturami.
- Jak rozkwitną i przychodzi na przykład -10 stopni to pędy z kwiatami kładą się na ziemi, sprawiają wrażenie jakby zwiędły, jakby roślina miała mało wody. Natomiast wraca 0 stopni i kwiaty się podnoszą i kwitną dalej. To jest taki ewenement, cud natury, że możemy cieszyć się zimą kwitnącymi roślinami. Wiele osób, które nie znały ciemiernika i zobaczyło u nas w czasie zimy kwitnące rośliny, to myślało, że jest sztuczny – podkreśla Stanisław Zymon.
Gdzie sadzić ciemierniki i jak się nimi zajmować?
Najlepszym stanowiskiem dla ciemierników jest półcień, a więc wszystkie przestrzenie pod drzewami. Możemy je posadzić od północnej strony domu lub wschodniej. Przed wsadzeniem roślin należy odpowiednio przygotować miejsce, przekopując głęboko ziemię i dodając do niej nawóz organiczny (np. kompost), a w razie potrzeby również wapno. Ciemierniki lubią podłoże wilgotne, ale nie mokre. Dobrze je sadzić pod drzewami lub krzewami liściastymi, które w okresie kwitnienia nie zabiorą ciemiernikom słońca, a latem - zapewnią im cień.
- Ważnym zabiegiem przy ciemiernikach jest wycinanie starych liści w momencie, jak pojawiają się nowe pędy z kwiatami, jak już je widać i mają 5-7 cm wysokości te zamknięte jeszcze pąki, to wtedy wycinamy u nasady wszystkie stare liście i w ten sposób dajemy przestrzeń temu nowemu kwiatostanowi, który się pojawia – tłumaczy Stanisław Zymon.
Ciemierniki będą nam się pięknie rozrastać, a ich średnice osiągają nawet do 80 cm wraz z liśćmi, które leżą na ziemi. Kolekcja ciemierników w Tłokini Wielkiej ma obecnie nawet 100 odmian – o rozmaitych kształtach kwiatów, wysokości i różnych terminach kwitnienia.
Uwaga, ciemierniki są trujące!
Uprawiając je w ogrodzie, trzeba jednak mieć też na uwadze ciemniejszą ich stronę natury, są to bowiem rośliny trujące. Zawierają w tkankach toksyczny sok, dlatego należy obchodzić się z nimi ostrożnie.