Japońska telewizja w Legnicy! W 2009 roku kręcili w naszym mieście film dokumentalny
W tym artykule:
Japońska telewizja w Legnicy
W kwietniu 2009 roku Legnica stała się jednym z kluczowych punktów na mapie międzynarodowej produkcji filmowej. Do miasta zawitała ekipa japońskiej telewizji publicznej NHK, głównego kanału nadawcy narodowego Japonii, która realizowała film dokumentalny poświęcony najnowszej historii Polski oraz przemianom ustrojowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Miesiąc wcześniej, w marcu 2009 roku, filmowcy byli w mieście w celach dokumentacji przed planowanymi na kwiecień zdjęciami.
„20 lat wolności” - dokument o przemianach
Powstający dokument, został zatytułowany „20 lat wolności w Europie Wschodniej. Polska droga”, koncentruje się na kluczowych wydarzeniach, które ukształtowały współczesną Polskę: narodzinach „Solidarności”, przełomie Okrągłego Stołu z 1989 roku, transformacji ustrojowej oraz bilansie dwóch dekad wolności. Produkcja powstała z inicjatywy NHK i objęła również Niemcy oraz Czechy. W Polsce projekt koordynowała firma Kaneko Creative Agency z siedzibą w Warszawie.
Legnica w centrum uwagi
Szczególne zainteresowanie ekipy wzbudziła Legnica, wskazana przez reżysera filmu Ryuji Osaki jako miejsce symboliczne i unikalne w skali całej Europy Środkowo-Wschodniej. Przez niemal pół wieku, aż do 1993 roku, miasto było siedzibą dowództwa Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, a później Armii Federacji Rosyjskiej. Z tego powodu Legnica zyskała przydomek „Mała Moskwa”.
Ten trudny, lecz niezwykle ciekawy rozdział historii miasta ukazany m.in. w głośnym filmie Waldemara Krzystka „Mała Moskwa”. Film stał się inspiracją dla Japończyków do uwzględnienia Legnicy w narracji filmu dokumentalnego. Jak przyznali przedstawiciele NHK, historia miasta stanowi uderzający przykład losów wielu miast w regionie, przez dekady zależnych od „wielkiego brata” ze Wschodu, a później dynamicznie się rozwijających i odzyskujących tożsamość.