Toruń ma być bezpieczny! Więcej patroli i kamer. Będą drony i kursy samoobrony -ogłaszają władze miasta
Po brutalnej napaści na 24-letnią Klaudię w parku Glazja w Toruniu, w nocy z 11 na 12 czerwca, poczucie bezpieczeństwa wielu mieszkańców zostało zaburzone. Pytań o nie z dnia na dzień przybywało: ze strony zwykłych torunian, ale też radnych okręgowych i miejskich, stowarzyszeń i społeczników.
7 lipca władze miasta ogłosiły oficjalnie cały pakiet działań na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa w Toruniu. Mieszczą się w nim m.in. dodatkowe patrole, zakupy sprzętu dla toruńskiej policji, inwestycje w kamery monitoringu miejskiego, a także - drony z kamerami, które mają monitorować przestrzeń miasta i umożliwiać szybkie interwencje. To ostatnie rozwiązanie jest nowością i wymagać będzie nie tylko zakupów, ale i współdziałania kilku służb.
Poza tym poprawie bezpieczeństwa służyć mają kursy samoobrony dla kobiet, które w lipcu ruszą na prawobrzeżu, ale i lewobrzeżu Torunia. Od września natomiast wzmocniona będzie edukacja na rzecz bezpieczeństwa - szeroko pojętego w toruńskich szkołach.
-Bezpieczeństwo i porządek publiczny są priorytetem działań władz samorządowych Torunia. W związku z oczekiwaniami mieszkańców oraz potrzebą dalszego wzmocnienia działań prewencyjnych miasto podejmuje kolejne kroki w tym zakresie - tak objaśnia ogłoszony pakiet wzmocnień Marcin Centkowski, rzecznik prezydenta Pawła Gulewskiego.
A oto szczegóły tych inwestycji i rozwiązań.
Dodatkowe patrole w Toruniu i pieniądze dla policji
W 2025 roku Komenda Miejska Policji w Toruniu otrzyma z budżetu miasta wsparcie finansowe na zakup nowoczesnego wyposażenia: pojazdów służbowych, sprzętu dla działu techniki policyjnej oraz drona z kamerą termowizyjną łącznie w wysokości 470 tys. zł.
-Na organizację dodatkowych patroli pieszych i zmotoryzowanych w mieście przeznaczone zostanie 700 tysięcy zł. Do końca grudnia br. zaplanowano około 1750 patroli -zapowiada Marcin Centkowski, rzecznik prezydenta Pawła Gulewskiego.
Podczas lipcowej sesji Rady Miasta Prezydent Torunia wystąpi o zabezpieczenie dodatkowych środków na dwie ważne inwestycje. Pierwsza to zakup specjalistycznego pojazdu dla Grupy Szybkiego Reagowania Policji (400 tys. zł), a druga - to wspomniane zwiększenie liczby patroli do 2000 do końca bieżącego roku.
Rozbudowa monitoringu miejskiego - to jest potrzebne
W czerwcu br. dzięki monitoringowi miejskie służby zidentyfikowały i udokumentowały 328 zdarzeń wymagających interwencji. Warto pamiętać, że w Toruniu system monitoringu wizyjnego obejmuje obecnie już 553 kamery w systemie miejskim i 132 kamery w systemie osiedlowym. W porównaniu z wieloma innymi miastami w kraju to dużo, ale plan dziś zakłada kolejne wzmocnienia tej sfery.
-Na lata 2025–2026 planowana jest modernizacja i rozbudowa monitoringu, m.in. dzięki środkom unijnym (ponad 1,4 mln zł) i wkładowi własnemu miasta (ponad 250 tys. zł). Zakres inwestycji obejmie: instalację ponad 80 nowych punktów monitoringu, wymianę 34 punktów kamerowych na Starym Mieście i Bydgoskim Przedmieściu, modernizację 7 kamer na Starówce, Stawkach i Podgórzu oraz opracowanie dokumentacji dla kolejnych nowych 13 punktów kamerowych - wylicza rzecznik prezydenta miasta.
Po zakończeniu działań liczba kamer wzrośnie do 765. Oprócz tego bezpieczeństwo w miejskich parkach na okres letni zostanie poprawione za sprawą nocnego ich oświetlania przez latarnie. Chodzi m.in. o park na Bydgoskim Przedmieściu, Tysiąclecia i Glazję.
Powstanie sekcja dronowa - to nowe rozwiązania technologiczne
Przy Toruńskim Centrum Zarządzania Kryzysowego powstanie sekcja dronowa, działająca we współpracy z Policją, Strażą Miejską i Państwową Strażą Pożarną.
-Drony z kamerami szerokokątnymi, teleobiektywem i kamerą termowizyjną będą wykorzystywane do monitorowania przestrzeni publicznych i reagowania w sytuacjach kryzysowych - objaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prezydenta.
Edukacja i wsparcie mieszkańców - nie tylko samoobrona dla kobiet
Od lipca Toruńskie Centrum Usług Społecznych wspólnie z Komendą Miejską Policji organizuje bezpłatne zajęcia z samoobrony dla kobiet. Zajęcia rozpoczną się o godz. 16:00 i zakończą po godz. 20:00.
Szkolenia odbędą się w szkołach na lewo- i prawobrzeżnej części miasta, w następujących terminach:
- 16.07 i 06.08 – SP nr 7 przy ul. Morcinka 13,
- 23.07 i 20.08 – SP nr 12 przy ul. Strzałowej 15.
Podczas zajęć uczestniczki poznają techniki samoobrony, zasady reagowania w sytuacji zagrożenia i skorzystają ze wsparcia psychologa. Zapisy prowadzone są telefonicznie: 56 611 89 02.
Od września planowane jest zintensyfikowanie działań edukacyjnych w przedszkolach, szkołach i na uczelniach – m.in. na temat bezpieczeństwa w mieście, zachowania w kontakcie z nieznajomym, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałania przemocy i zagrożeniom w sieci.
-We współpracy z Toruńską Radą Kobiet i służbami mundurowymi zostanie zaktualizowana mapa miejsc wymagających szczególnej uwagi patroli. Dzięki temu możliwe będzie jeszcze skuteczniejsze planowanie działań prewencyjnych. Kontynuowane będą też warsztaty i spotkania edukacyjne dla rodziców i dzieci, prowadzone wspólnie z Policją, Strażą Miejską, Państwową Strażą Pożarną oraz Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną- dodaje rzecznik prezydenta Torunia.
WAŻNE. Jest wsparcie psychologiczne i interwencyjne w Toruniu
Władze miasta przypominają, że mieszkańcy mogą korzystać ze wsparcia:
- Toruńskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej (tel. 56 744 00 91 i 56 477 00 92 – całodobowo),
- Centrum Rozwoju i Terapii (tel. 510 491 952 – w dni robocze).
W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy dzwonić pod numery alarmowe:
- numer alarmowy - 112
- Policja - 997
- Straż Miejska - 986
"Bezpieczeństwo Torunia budujemy wspólnie" - podkreślają władze miasta.