Trzy lata rozwoju i przełomów. UCWBK w Poznaniu liderem w Polsce
Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych (UCWBK), działające przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego, obchodzi trzecie urodziny. W ciągu tego krótkiego, ale intensywnego okresu zrealizowano już ponad 200 badań klinicznych i epidemiologicznych, angażując kilkudziesięciu doświadczonych badaczy i tysiące pacjentów.
Od momentu powstania w 2022 roku UCWBK stało się jednym z najlepiej zorganizowanych ośrodków tego typu w kraju. Centrum pełni funkcję koordynacyjną dla badań prowadzonych we wszystkich szpitalach klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w tym m.in. w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego, Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym, Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym im. Wiktora Degi oraz Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Taka struktura pozwala na prowadzenie projektów w kilkudziesięciu specjalizacjach ,od onkologii i kardiologii po psychiatrię i reumatologię.
Jednak, jak zaznacza prof. Tykarski, najważniejszy jest wpływ pracy Centrum na zdrowie pacjentów nie tylko w regionie, ale również globalnie. To właśnie w Poznaniu testowane są leki, które wkraczają później na rynek i realnie zmieniają standardy leczenia. W UCWBK prowadzone są m.in. badania nad lekami na raka jelita grubego, raka gruczołu krokowego, stwardnienie rozsiane u dzieci, toczeń, niewydolność serca czy atopowe zapalenie skóry.
Centrum nie ogranicza się jedynie do prowadzenia projektów badawczych. Jednym z jego priorytetów jest rozwój kadry naukowej i medycznej, zwłaszcza młodych lekarzy i badaczy, dla których kontakt z innowacyjnymi technologiami i nową wiedzą stanowi szansę na rozwój zawodowy i naukowy.
Zespół Centrum odpowiada nie tylko za realizację badań, ale również za pełne wsparcie administracyjne i logistyczne projektów, istotne dla skutecznej i etycznej rekrutacji uczestników oraz dla zgodności z międzynarodowymi standardami. Struktura UCWBK pozwala też na prowadzenie szeroko zakrojonych badań epidemiologicznych, szczególnie istotnych w kontekście zapobiegania zagrożeniom zdrowotnym o charakterze populacyjnym.
Pandemia COVID-19 unaoczniła znaczenie takich instytucji.