Uniwersytet Radomski otrzyma 18,7 miliona złotych dofinansowania na rozbudowę supernowoczesnego zaplecza naukowego
Wydział lekarski Uniwersytetu Radomskiego będzie miał nowoczesne pracownie
O przyznaniu wysokiej dotacji z budżetu państwa na rzecz Uniwersytetu Radomskiego imienia Kazimierza Pułaskiego poinformował na konferencji prasowej poseł Platformy Obywatelskiej Konrad Frysztak i rektor uczelni, profesor doktor habilitowany, Sławomir Bukowski.
- To bardzo ważna wiadomość dla naszej największej radomskiej uczelni, która kształci przecież młodzież nie tylko z regionu radomskiego, ale i z całej Polski. Przyznana tak duża dotacja przez rząd Donalda Tuska dla uniwersytetu w Radomiu pozwoli utrzymać wysoki poziom nauczania na uczelni. Decyzja o dotacji jest także ważna dla mnie, bo cała Koalicja Obywatelska 15 października stawia sobie za cel takie ambitne zadania, a jednym z nich jest by wydział lekarski się rozwijał – powiedział Frysztak.
Parlamentarzysta przypomniał, że przy pozyskaniu finansów miały udział także takie osoby, jak posłanka do europarlamentu, pochodząca z Radomia Ewa Kopacz, minister nauki Marcin Kulasek, wiceminister nauki profesor Marek Dzik i wiele innych osób. Podziękował im wszystkim za wsparcie.
Sławomir Bukowski przypomniał, jak ważna jest to dotacja dla uczelni.
- Pieniądze przyznane nam pozwolą na rozbudowę zaplecza naukowego dla kierunku lekarskiego, a konkretnie – zbudujemy Centrum Symulacji Medycznych. Funkcjonowanie takiego Centrum i kształcenie w nim jest przewidziane wymogiem prawa. Jesteśmy do tego zobligowani. Dlatego studenci już 1 października 2027 roku muszą już wejść do tego nowoczesnego laboratorium. Wówczas już około 20 procent zajęć studenci przeprowadzą już nie w szpitalu, a w tym nowoczesnym centrum – powiedział.
Nowoczesne fantomy, urządzenia zainstalowanie w Centrum Symulacji Medycznych są tak skonstruowane, aby mogły wodzić oczami, odwracać głowę, zmieniać mimikę w zależności od sytuacji, a nawet mówić pełnymi zdaniami, czy płakać. Ich rolą jest przede wszystkim umożliwienie studentom praktycznej nauki pracy z pacjentem. Fantomy staną się niezastąpionym narzędziem, mają umożliwić naukę skutecznych, bezpiecznych i realistycznych interwencji w sytuacjach kryzysowych.
W radomskiej uczelni, Centrum które zostanie zbudowane, może przeobrazić się szybko w dowolnie wybrany oddział szpitalny symulujący konkretne zachowania pacjentów. Może to być oddział chirurgii, Szpitalny Oddział Ratunkowy, czy oddział dziecięcy. Z fantomów skorzystają studenci kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa, ale z innowacyjnych fantomów skorzystają nie tylko studenci, bo także kadra medyczna. Symulatory będą sterowane są za pomocą urządzeń bezprzewodowych, wyposażone w funkcje oddechowe, krążeniowe, stanu emocjonalnego.
- Na razie jednak musimy przygotować dokumentację przetargową, dokumentację budowlaną przyszłego Centrum. Pierwsze, symboliczne „wbicie łopaty” pod budowę Centrum Symulacji Medycznych nastąpi jesienią tego roku. Chcemy zdążyć z inwestycją, by w 2027 roku studenci mogli już rozpocząć naukę, korzystając z nowoczesnego sprzętu – dodał rektor.