IMGW ostrzega, we wtorek na południu kraju początek intensywnych opadów deszczu. Możliwe gwałtowne wzrosty stanów wody i podtopienia
W tym artykule:
Na południu Polski mogą wystąpić podtopienia
IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne I stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. Będzie ono obowiązywało w południowo-wschodniej części Polski, czyli na terenie woj. lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i południowej części mazowieckiego. Na tych obszarach mogą wystąpić podtopienia, a w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.
W nocy z poniedziałku na wtorek na południu kraju, czyli w Małopolsce, na Podkarpaciu i na wschodnim Wybrzeżu cała noc będzie pogodna. Na wschodzie będą zanikały burze z opadami do 35 mm i słabszymi porywami wiatru do 80 km/h. Na pozostałym obszarze pojawią się jeszcze przelotne napady deszczu. Temperatura wyniesie od 12 st. C na obszarze województwa świętokrzyskiego, 12 st. C w Kotlinach Sudeckich i miejscami na Pomorzu. Najcieplej, bo 17 st. C przewiduje się na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr powieje z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, poza burzami nie będzie on porywisty.
Kiedy najbardziej intensywne opady deszczu?
Wtorek zacznie się pochmurno w całym kraju. Od południa w kierunku centrum i dalej na północ przemieszczać się będzie strefa opadów deszczu razem z burzami. Ten deszcz będzie dość intensywny - spadnie od 30 do 40 mm deszczu na terenie woj. opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Również w tych burzach, które mogą występować na obszarze całego kraju porywy wiatru mogą sięgać do 70 km/h z kierunków zachodnich z przewagą północno-zachodniego. Wtorek będzie chłodniejszy. Temperatura wyniesie od 15 st. C w rejonach podgórskich Sudetów, około 23 st. C na przeważającym obszarze kraju, a najcieplej będzie jeszcze na południowym wschodzie - tam do 28 st. C.
Noc z wtorku na środę zapowiada się również pochmurna, wręcz z zachmurzeniem całkowitym, któremu będą towarzyszyć najbardziej intensywne opady deszczu. Jeszcze początkowo na południowym wschodzie mogą zdarzyć się burze. Prognoza opadów przewiduje od 40 do 50 mm deszczu na wschodzie województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. "Całe południe kraju może mieć nawet do 50 mm opadów deszczu w nocy" - wyjaśniła synoptyczka Grażyna Dąbrowska. Dodała, że "lokalnie, szczególnie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim sumy prognozowane tych opadów mogą wynieść do 60 mm". Wiatr będzie wiał z kierunków północnych i północnozachodnich, słaby i umiarkowany.