Urban Future. Miasta przyszłości na światowym kongresie w Łodzi
W hotelu Andel's przy ul. Ogrodowej 17 w Łodzi rozpoczęła się trzydniowa konferencja Urban Future. Blisko dwa tysiące uczestników rozprawiać będzie o przyszłości miast i szukać recepty na najbardziej przyjazne do życia i pracy miasta przyszłości.
Urban Future to największe europejskie wydarzenie skupiające specjalistów w dziedzinie szeroko pojętej urbanistyki. To architekci, planiści, społecznicy, aktywiści, politycy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także prezydenci i burmistrzowie miast. Ich wspólnym celem jest znalezienie najlepszych pomysłów na takie tworzenie miejskich przestrzeni, by mieszkańcom żyło się w nich jak najlepiej.
Życie w Europie toczy się w miastach i to one dominują kulturę zamieszkiwania i dlatego ważne jest, żeby poznawać ludzi, którzy te miasta zmieniają. Liczę na nowe kontakty i dużo inspiracji z całego świata o zazielenianiu, o uspołecznianiu - powiedziała Monika Komorowska z Biura Architektury i Planowania Społecznego w Mieście Stołecznym Warszawa.
W ramach imprezy Urban Future do Łodzi przyjedzie 250 mówców i reprezentacji 100 organizacji partnerskich, aby rozmawiać o dobrych praktykach oraz zachęcać do inicjowania zmian w miastach. W sumie udział weźmie 2 tysiące osób nie tylko z Europy, ale również spoza niej. Zazielenianie, odbetonowywanie, inteligentne budynki, rewitalizacje, rozbudowa, wprowadzanie ekologicznych rozwiązań to zagadnienia jakimi zajmują się uczestnicy zjazdu. W programie dyskusje, wykłady, prelekcje i warsztaty, w czasie których głównym tematem są najkorzystniejsze rozwiązania dla współczesnych przestrzeni miejskich.
Ta impreza zaprocentuje dobrymi praktykami przekazywanymi również z Łodzi do innych miast. To przede wszystkim wymiana myśli, bo przyjechali fantastyczni pasjonaci z Australii, Nowej Zelandii, trzech krajów afrykańskich i całej Europy. My mamy czym się pochwalić w zakresie zrównoważonego rozwoju, czy edukacji ekologicznej - dodaje Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.
Wśród gości zjawili się w Łodzi m.in.: Gerald Babel-Sutter, pomysłodawca kongresu Urban Future (pierwsza taka impreza odbyła się w Austrii ponad 10 lat temu, błyskawicznie zyskało rzesze zwolenników, a organizować je zaczęły inne miasta i kraje), a także Michał Żebrowski, mieszkający w Danii urbanista, autor bloga i podcastu o nowoczesnych miastach.
Swoją pracę licencjacka pisałem na temat Łodzi i jej rewitalizacji i miasta kamienic, co mnie bardzo interesowało. Po 10 latach wróciłem do Łodzi i ona jest doskonałym przykładem tego jak miasto można zmienić. Na początku zdziwiła mnie informacja, że Łódź będzie gospodarzem tego wydarzenia, ale ucieszyłem się poprzez jej historię rewitalizacji i transformacji - powiedział Michał Żebrowski.
Urban Future zakończy się 23 maja.