Nauka przez zabawę. Przedszkolaki w Lublinie poznawały tajniki pierwszej pomocy
Jak wezwać pomoc, co znajduje się w apteczce, a także jak wygląda wnętrze ambulansu – tego wszystkiego mogły dziś doświadczyć najmłodsze dzieci podczas zajęć z ratownikami medycznymi w ramach Dni Otwartych Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie. Nauka przez zabawę to najlepszy sposób, by oswoić maluchy z sytuacjami, które mogą wydarzyć się w codziennym życiu.
Źródło zdjęć: © Polska Press Grupa | Małgorzata Genca
A. Szymczak, M. Genca
Nauka przez zabawę
– To nie tyle nauka co zabawa. Pokazujemy dzieciom świat, z którym uważamy, że powinny się zaznajomić – mówi instruktor ratownik medyczny Piotr Jewsiejczyk z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie.
Jak dodaje, dla młodszych dzieci nauczenie podstaw pierwszej pomocy jest jeszcze za trudne.
– Podstawą jest poznawanie takich zagadnień jak ewakuacja, poznawanie samego siebie, środowiska, z którym mogą się zetknąć, a którego nie powinny się obawiać – tłumaczy Jewsiejczyk.
Podczas dzisiejszej (21 maja) wizyty dzieci mogły włączyć sygnał, ponieść nosze czy zapoznać się z zawartością apteczki. Jak jednak podkreśla Jewsiejczyk nauka zachowań w sytuacjach zagrożenia leży przede wszystkim po stronie rodziców i dzieci.
– Chcemy je zaznajomić z ambulansem, sprzętem medycznym, z naszym ubiorem, zapachem i tym w jaki sposób wykonujemy pewne czynności, ale też jakie pytania zadajemy i jak rozmawiamy, żeby wiedziały, że jesteśmy po to, by pomagać – dodaje.
Dzieci chcą się uczyć
– My możemy wyjaśnić, jak wezwać pomoc, czyli nauczyć umiejętność komunikacji. Nikt nie powinien wymagać od dziecka, że w wieku 3-4 lat będzie umiało udzielić pierwszej pomocy. Dziecko powinno natomiast wiedzieć, jak wezwać pomoc – gdzie się znajduje, jaki jest numer alarmowy i co powiedzieć – podkreśla Jewsiejczyk.
W dzisiejszym szkoleniu wzięły udział m.in. dzieci z Przedszkola nr 75 w Lublinie.
– W przedszkolu mieliśmy warsztaty prowadzenia pierwszej pomocy. W ubiegłym roku dzieci uczyły się na fantomie jak wykonuje się resuscytację, a niedawno jak opatrywać skaleczenia i rany. Wszystkie reagują na to bardzo dobrze i chętnie biorą udział w zajęciach – mówi Magdalena Rzepecka, wychowawczyni grupy.
Szkolenie "Czy potrafisz ratować życie?" odbyło się na terenie Ośrodka Szkoleniowego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie przy ul. Bursaki 17 w Lublinie, z okazji Dni Otwartych.