W Krakowie po raz pierwszy odbywa się festiwal Jerzego Stuhra. W programie Stuhraliów filmy, wystawy, spotkania
9 lipca minie rok od śmierci Jerzego Stuhra, w Krakowie legendę polskiego kina i teatru przypomni wyjątkowe wydarzenie poświęcone twórczości i dziedzictwu aktora i reżysera - "Stuhralia" Tauron Festiwalu Jerzego Stuhra.
Od Kilara do Kilera
3 lipca na scenie Teatru STU zaplanowano koncert muzyki filmowej i teatralnej „Od Kilara do Kilera” pokazujący różnorodność muzyki w filmach i spektaklach Jerzego Stuhra.
Jak wyjaśniają organizatorzy, miejsce koncertu nie jest przypadkowe, gdyż to właśnie na scenie STU w 1968 roku miał miejsce debiut teatralny artysty.
Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Kameralna „Fresco Sonare” pod batutą Moniki Bachowskiej oraz aktorzy Sara Kociołek, Dominik Mironiuk, a także kompozytor muzyki filmowej Adrian Konarski. Gościem specjalnym koncertu będzie Barbara Stuhr, a ten niezapomniany wieczór poprowadzi Maciej Stuhr.
Pokój Podgórzanina – Stuhrowie
Festiwal jest również okazją do organizacji dwóch wystaw.
Pierwsza z nich nosi tytuł „Ku pamięci” i pokazuje szczególne dzieła malarskie córki aktora – Marianny Stuhr. W Pałacu Krzysztofory artystka zaprezentuje kilkanaście prac, w których opowiada o swoich emocjach towarzyszących odchodzeniu taty.
Druga z wystaw, na którą zaprasza krakowskie Muzeum Podgórza nosi tytuł „Pokój Podgórzanina – Stuhrowie”. Zaprezentowane zostaną na niej liczne pamiątki po wielopokoleniowej rodzinie Stuhrów, w tym bogaty zbiór osobistych pamiątek po Jerzym Stuhrze.
"Seksmisja" wraca do kopalni w Wieliczce
Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się 4 lipca w Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie po ponad 40 latach powróci kultowa "Seksmisja" Juliusza Machulskiego, częściowo realizowana właśnie w tym miejscu.
Projekcje poprzedzi spotkanie z reżyserem filmu, Olgierdem Łukaszewiczem i Maciejem Stuhrem. Rozmowę poprowadzi redaktor Maria Malatyńska.
- "Seksmisja" spełniła w historii kinematografii po stanie wojennym niezwykłą rolę. Cieszę się, że będziemy mogli do tego filmu powrócić w takich okolicznościach - zapowiada filmoznawczyni Maria Malatyńska.
Jak zapowiadają organizatorzy, na uczestników pokazu „Seksmisji” w komorze Warszawa czekają liczne niespodzianki związane z pobytem w świecie „Archeo”.
Jak wspominał w rozmowie z nami Juliusz Machulski, wybór Jerzego Stuhra do roli Maksia wcale nie był taki oczywisty, jak się dziś wydaje. Pierwotnie w postać miał się wcielić Jan Englert i choć trudno dziś w to uwierzyć, Jerzy Stuhr wydawał się aktorem... zbyt mało komediowym. Dziś reżyser mówi: "To on zrobił ten film".
Filmy z Jerzym Stuhrem w krakowskich kinach
Pokazy filmowe, w tym kultowy „Wodzirej”, „Shrek”, „Spis cudzołożnic” oraz „Seksmisja”, która po ponad 40. latach od czasu swojej premiery powróci do Kopalni Soli w Wieliczce, koncert muzyki filmowej i teatralnej, a także spotkania z wybitnymi artystami m.in. Anną Radwan, Dorotą Pomykałą, Juliuszem Machulskim, Pawłem Edelmanem, Feliksem Falkiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Zbigniewem Zamachowskim i Maciejem Stuhrem - to wydarzenia, na które zapraszają już dziś organizatorzy pierwszej edycji Festiwalu Jerzego Stuhra.
5 i 6 lipca Kino Pod Baranami w auli Akademii Sztuk Pięknych wyświetli sześć filmów, które pokazują nie tylko aktorski kunszt Jerzego Stuhra, ale również jego talent reżyserski i niezwykłe poczucie humoru.
- 5.07, godz. 14.30 - „Mieszczanin szlachcicem” w reż. Jerzego Stuhra z udziałem Macieja Stuhra i Jerzego Fedorowicza. Prowadzenie: Łukasz Maciejewski
- 5.07, godz. 17.00 - „Duże zwierzę” w reż. Jerzego Stuhra z udziałem Anny Dymnej oraz Pawła Edelmana. Prowadzenie: Łukasz Maciejewski
- 5.07, godz. 19.15 - „Wodzirej” w reż. Feliksa Falka z udziałem Feliksa Falka oraz Jana Kantego-Pawluśkiewicza. Prowadzenie: Maria Malatyńska
- 6.07, godz. 14.30 - „Shrek” w reż. Andrew Adamsona i Vicky Jenson z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego. Prowadzenie: Łukasz Maciejewski
- 6.07, godz. 17.00 - „Spis cudzołożnic” w reż. Jerzego Stuhra z udziałem Anny Radwan. Prowadzenie: Maria Malatyńska
- 6.07, godz. 19.00 - „Historie miłosne” w reż. Jerzego Stuhra z udziałem Pawła Edelmana i Katarzyny Figury (w formie online). Prowadzenie: Łukasz Maciejewski
Jerzy Stuhr i Jego Mitteleuropa
W Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie odbędzie się Sympozjum „Jerzy Stuhr i Jego Mitteleuropa” poświęcone spojrzeniu zarówno na sprawy sztuki, jak i na postrzeganie relacji międzyludzkich, świata, ojczyzny i uniwersalnych wartości.
"Stuhralia to festiwal poświęcony pamięci Jerzego Stuhra, ale to nie tylko święto kina i teatru. To także wyraz wdzięczności wobec Człowieka, który przez lata nie tylko grał wspaniałe role, ale również – często w ciszy i z wielką empatią – niósł nadzieję osobom doświadczającym choroby nowotworowej i ich bliskim" - wyjaśniają twórcy, Stowarzyszenie i Fundacja Unicorn.