W Warszawie rusza Strefa Mieszkańca. Bez identyfikatora nie wjedziesz
Ciemne strony Strefy Płatnego Parkowania
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego została rozszerzona na Mokotowie z dniem 3 lutego 2025. Parkowanie w SPPN wymaga uzyskania dokumentu zwanego abonamentem mieszkańca, który wydaje Zarząd Dróg Miejskich.
Zmiana polityki parkingowej była korzystna dla mieszkańców dzielnicy, jako że znacznie mniej kierowców z zewnątrz szuka teraz tam miejsc parkingowych. Sprytni kierowcy oczywiście zawsze znajdą jakiś sposób, by obejść zasady. Wielu z nich parkuje na nieobjętych Strefą, należących do bloków podwórkach, blokując miejsca przynależne mieszkańcom. Niektórzy wręcz zostawiają swoje auta na terenach zielonych, czego w żaden sposób usprawiedliwić nie można.
Strefy Mieszkańca lekarstwem na dzikie parkowanie?
Aby przeciwdziałać tym negatywnym zjawisku, władze dzielnicy Mokotów wprowadzają nowe rozwiązanie, nazwane Strefami Mieszkańca.
Strefy będą wydzielonymi obszarami przeznaczonymi dla lokalnej społeczności - mieszkańców oraz przedsiębiorców. Wjazd i parkowanie na tych terenach będą możliwe jedynie dla osób wyposażonych w specjalne identyfikatory. Identyfikatory będą obowiązywać na terenach administrowanych przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Mokotów, czyli m.in. na podwórkach, drogach wewnętrznych i parkingach osiedlowych.
- Zwiększenie dostępności miejsc parkingowych dla mieszkańców to nasz priorytet - mówi Krzysztof Skolimowski, zastępca burmistrza Mokotowa. - SPPN zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, ale niestety prowadzi też do przenoszenia problemu w inne miejsca - na osiedla i podwórka, które nie są objęte płatnym parkowaniem. Dlatego wprowadzamy system identyfikatorów, by chronić przestrzeń dla lokalnej społeczności.
Jak działa Strefa Mieszkańca? Bez identyfikatora ani rusz
Na każdy lokal przypada jeden egzemplarz identyfikatora. Można na nim jednak zarejestrować do pięciu numerów rejestracyjnych, dzięki czemu skorzystają z niego także rodziny czy firmy posiadające więcej niż jeden samochód. Dokument otrzymają również m.in. zarządcy i konserwatorzy budynków.
System jest wspierany technologią kodu QR. Ważność identyfikatorów będą mogli skontrolować strażnicy miejscy.
- Strażnicy będą mieli możliwość sprawdzenia w systemie ważności identyfikatora poprzez zeskanowanie widocznego na nim kodu. To rozwiązanie pozwala szybko i skutecznie weryfikować uprawnienia do parkowania - tłumaczy Anna Rzepka, p.o. dyrektora ZGN Mokotów.
Gdzie znajduje się pierwsza Strefa Mieszkańca na Mokotowie?
Pierwsza, "eksperymentalna" niejako Strefa Mieszkańca powstała na Sielcach, w kwartale ulic: Sielecka, Podchorążych, Iwicka i Jurija Gagarina. Tam obecnie powstaje nowa organizacja ruchu. Władze dzielnicy podkreślają, że wprowadzenie strefy wymagało zgody wszystkich mieszkańców i było poprzedzone konsultacjami z wspólnotami mieszkaniowymi i prywatnymi właścicielami gruntów.
- Obecnie rozpatrujemy liczne podania mieszkańców i badamy możliwości stworzenia kolejnych Stref - dodaje Anna Rzepka.