Walka o zdrowie psychiczne. Duże inwestycje w infrastrukturę w psychiatrii
Ministerstwo Zdrowia przekaże ponad 3 miliardy złotych na projekty związane ze zdrowiem psychicznym i terapią uzależnień. Są 53 projekty, które dotacja z resortu sfinansuje w 100 procentach.
Komisja konkursowa oceniała 151 propozycji na łączną kwotę wnioskowanej dotacji w wysokości 8 166 143 173 zł. Wybrała 53 projekty.
Blisko 44 miliony złotych dostanie koszaliński Medison na budowę Oddziału Psychiatrii Sądowej o podstawowym zabezpieczeniu. Koszaliński Medison prowadzi już oddział dla osób, które popełniły przestępstwo, ale ze względu na swój stan nie zostały skazane, tylko decyzją sądu zostały umieszczone w szpitalu psychiatrycznym. Problem polega na tym, że „zapotrzebowanie” na miejsce jest większe niż możliwości oddziału.
- Dotacja pozwoli nam dobudować drugie bliźniacze skrzydło dla kolejnych 40 osób oraz halę sportową, z której korzystać będą pacjenci - zdradza Krzysztof Szlanga, dyrektor ds. administracyjno-technicznych.
Nie ukrywa też satysfakcji, że wniosek nie tylko zakwalifikował się do realizacji, ale i w rankingu zdobył wysoką - 17 - pozycję.
Po podpisaniu umowy Medison rozpocznie procedurę przetargową. Prace najprawdopodobniej rozpoczną się w przyszłym roku. Zgodnie z warunkami konkursu powinny się zakończyć w 2029.
Dobre wieści płyną także ze Szczecinka, do którego wróci oddział detoksykacji alkoholowej.
Szczecinecka Patronka to podmiot leczniczy świadczący usługi z zakresu opieki długoterminowej, psychiatrycznej oraz terapii uzależnień. W tym roku spółka obchodzi 25-lecie swojej działalności. Niespodziewanym prezentem, który zbiegł się z tą datą, jest przyznanie placówce 6 mln 50 tys. złotych ze środków Funduszu Medycznego w ramach Subfunduszu Infrastruktury Strategicznej Ministerstwa Zdrowia.
W Szczecinku powstanie Oddział Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych (OLAZA), czyli tzw. oddział detoksykacji alkoholowej. Będzie to jedyny taki oddział w całym województwie zachodniopomorskim. Wcześniej ostatni z takich oddziałów również działał w Szczecinku w Centrum Zdrowia Psychicznego. Został on jednak zamknięty w minionym roku. Od tego czasu pacjenci byli pozostawieni sami sobie lub musieli szukać pomocy poza granicami województwa.
Utworzenie OLAZA to nie jedyna dobra informacja - drugą bardzo ważną wiadomością jest otworzenie w Szczecinku Poradni Leczenia Uzależnień Dzieci i Młodzieży. Takiego miejsca również od dawna brakowało w naszym regionie. To jednak nie jedyne przedsięwzięcia, którym otrzymana dotacja otworzy drogę do realizacji.
- Główna część dotacji dotyczy przebudowy budynku przy ul. Lelewela w Szczecinku. W tej chwili tam się znajduje Oddział Terapii Uzależnień od Alkoholu oraz Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny dla chorych psychicznie. Jednak pierwszym etapem jest zakończenie budowy dużego ośrodka opiekuńczo-pielęgnacyjnego przy ul. Pilskiej 2 w Szczecinku. Planowane zakończenie budowy to koniec tego roku. Może uda się go uruchomić już w styczniu. To będzie taki zakład na 64 łóżka opieki długoterminowej o profilu ogólnym i o profilu psychiatrycznym, czyli dla przewlekle chorych psychiatrycznie. Kiedy przeniesiemy zakłady opiekuńczo-pielęgnacyjne do tego jednego dużego budynku przy ul. Pilskiej, wtedy będziemy mogli zacząć remont budynku przy ul. Lelewela - mówi nam Magdalena Krysztopanis-Jadkowska, prezes szczecineckiej Patronki.
Co zmieni się w placówce przy ul. Lelewela? Znajdujący się tu oddział terapii uzależnień od alkoholu zostanie powiększony. Dotychczas znajdowało się tu 25 miejsc dla pacjentów - po rozbudowie placówka będzie mogła w jednym czasie przyjąć aż 45 pacjentów. Jednocześnie zrealizowana tu zostanie niezwykle paląca potrzeba, czyli otwarcie Poradni Leczenia Uzależnień Dla Dzieci i Młodzieży.
- W chwili obecnej nie mamy takiej oferty w powiecie szczecineckim, a takie miejsce jest bardzo potrzebne - wyjaśnia nasza rozmówczyni.
- Potrzeby są duże. Zaburzenia wśród osób młodych, wśród nastolatków i starszych dzieci, wynikają zarówno z problemów okresu dojrzewania, jak i z eksperymentowania z różnymi środkami psychoaktywnymi oraz tendencji do ryzykownych zachowań. My to nazywamy zaburzeniami behawioralnymi, czyli nadmierne nadużywanie internetu, uzależnienie od gier komputerowych i inne działania, które zagrażają prawidłowemu rozwojowi młodych osób. Poradnia ma zapewnić właśnie ten pierwszy kontakt, diagnozę, pomoc psychologiczną i terapeutyczną dla dzieci i młodzieży z tymi problemami.