Warszawa: Artyści znów upamiętnią Powstanie Warszawskie. Premiera albumu "SIERPNIOWE" już za kilka dni. Uroczysty koncert w Parku Wolności
Jak co roku - album na rocznicę wybuchu powstania
Jak przekazuje Muzeum Powstania Warszawskiego projekt to współpraca dyrektorki artystycznej, Julii Pietruchy, scenarzystka i poetki Natalii Pietruchy, a także producenta i rapera Miuosha. Wynikiem połączenia ich wrażliwości jest muzyczna opowieść upamiętniająca bohaterów i bohaterki wydarzeń z 1944 roku.
- Pamięć o Powstaniu zawsze była w nas żywa, ponieważ razem z Julią urodziłyśmy się w Warszawie. Przy okazji pisania tekstów oglądałam i czytałam wiele relacji świadków, co było dla mnie niezwykle poruszające. To było wiele wylanych łez. Staraliśmy się opowiedzieć o emocjach, które towarzyszyły Powstańcom, ale w sposób, w jaki my to widzimy, czyli przefiltrować je trochę przez współczesnego człowieka - mówiła podczas konferencji w MPW Natalia Pietrucha.
To już tradycja
Jak mówiła z kolei Julia Pietrucha, od lat jest wielką fanką cyklu albumów, które Muzeum Powstania Warszawskiego współtworzy z różnymi artystami. Przypomnijmy, że w poprzednich latach były to między innymi takie albumy jak:
- Ocali nas miłość – Ørganek (2021),
- Wolne serca – Kwiat Jabłoni i zaproszeni goście (2022),
- Moje serce w Warszawie – Sorry Boys (2023),
- WAWA – Brodka (2024).
Było tego jednak znacznie więcej. Można przytoczyć choćby utwór „Miłość istnieje zawsze” przygotowany przez Sokoła. - Piękne jest to, jak co roku w różnorodny sposób prezentowany jest temat, który nie jest łatwy, ale za każdym razem artystycznie ujmujący. - W momencie, gdy pojawiło się zaproszenie, było to dla mnie wielkie wyróżnienie i jestem wdzięczna za taką możliwość. Cieszę się, że w tym roku to ja mogłam wykorzystać moją artystyczną wizję i wrażliwość na rzecz tego projektu - mówiła Julia Pietrucha.
Bilety na koncert już w sprzedaży
O pracy nad warstwą muzyczną dużo opowiadał na konferencji w muzeum również Miuosh: - Najczęściej Julia wysyłała mi tak zwaną demówkę, czyli wymyślała progresję, melodię i... dawała wolną rękę. Moim zadaniem było rozwinięcie wymyślenie, w jaką stronę emocjonalnie powinien iść konkretny utwór. Musiałem przesłuchać, co już się poprzednio na tym albumie pojawia, żeby uniknąć monotonii i poszukać nowych rozwiązań.
Na płycie znalazło się 10 utworów. Mimo że album nosi tytuł „SIERPNIOWE”, jego brzmienie jest w dużej mierze chłodne - pojawiają się w nim dźwięki surowe, podniosłe, przejmujące. W projekcie udział wzięli wyjątkowi goście – Natalia Grosiak, Igor Nikiforow oraz Krzysztof Zalewski. 25 lipca w w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert przy okazji którego będzie mieć miejsce premiera albumu. Bilety na wydarzenie są dostępne w sprzedaży.
Obchody coraz bliżej
- Wielka zaletą płyty „Sierpniowe” jest jej uniwersalizm. Z jednej strony jest to album stworzony na rocznicę Powstania Warszawskiego a z drugiej opowiada o miłości, przyjaźni, o uczuciach, o trosce o najbliższych – czyli o rzeczach które łącza ludzi - mówił o albumie Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Dzień później, w sobotę wieczorem, odbędzie się Bieg Powstania Warszawskiego. To pierwsze wydarzenia związane z obchodami 81. rocznicy wybuch Powstania Warszawskiego, które uroczyście będziemy obchodzić 1 sierpnia.