Warszawa bije rekordy odwiedzin. Ilu turystów przyjechało do stolicy w ubiegłym roku?
Stołeczne Biuro Turystyki przygotowało specjalne podsumowanie, dzięki któremu dowiedzieliśmy się ilu turystów przyjechało do Warszawy w 2024 roku. Okazuje się, że miasto odwiedziło blisko 21 mln gości z kraju i ze świata, co stanowi rekord w porównaniu z poprzednimi latami. Skąd przyjechali i dlaczego wybrali akurat stolicę Polski?
Turystyczny rekord Warszawy
Warszawa umacnia swoją pozycję jako atrakcyjny kierunek podróży – zarówno biznesowych, jak i turystycznych. Jak informuje Stołeczne Biuro Turystyki, w 2024 roku miasto odwiedziło blisko 21 milionów gości z kraju i zagranicy. To aż o 2,6 miliona więcej niż w roku 2023, co oznacza wzrost o 27%.
– Rosnąca liczba turystów pokazuje, że inwestycje w nowe atrakcje i promocja miasta przynoszą efekt. Warszawa stale umacnia swoją pozycję jako atrakcyjny kierunek turystyczny − zarówno dla osób poszukujących relaksu, jak i gości biznesowych. Pozytywnie zaskakuje ciągłymi zmianami, stawia na dostępność, wygodę i inspirującą atmosferę dla wszystkich, którzy zdecydują się ją odwiedzić – powiedział prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Skąd pochodzą turyści?
Ponad 12 milionów osób to turyści, którzy spędzili w stolicy co najmniej jedną noc. Pozostałe 9 milionów stanowili odwiedzający jednodniowi. Z szacunków wynika, że w ubiegłym roku Warszawę odwiedziło 8,6 miliona turystów z Polski – o 17% więcej niż w roku 2023. Najwięcej gości przyjechało z województwa:
- śląskiego,
- małopolskiego,
- dolnośląskiego.
Spoza granic Polski przybyło 3,6 mln turystów. Ich liczba zwiększyła się znacząco – o 58% w porównaniu do 2023 roku. Najwięcej zagranicznych gości pochodziło z:
- Ukrainy (900 tys.),
- Stanów Zjednoczonych (377 tys.),
- Niemiec (277 tys.),
- a także Wielkiej Brytanii, Litwy i Włoch.
Co doceniają w mieście?
Wyjątkowa historia, interesujące zabytki i architektura – to tylko niektóre z atutów, które turyści wymieniali w ankietach. Zwracali również uwagę na bogatą ofertę kulturalno-rozrywkową i gastronomiczną oraz możliwość wypoczynku nad Wisłą. Dodatkowym walorem Warszawy okazały się liczne wydarzenia biznesowe i naukowe. Goście docenili także wysoką jakość komunikacji miejskiej.
Najpopularniejszą atrakcją turystyczną stolicy pozostaje niezmiennie Stare Miasto. Turyści chętnie odwiedzali również Muzeum Łazienki Królewskie oraz Pałac Kultury i Nauki. Po raz pierwszy wysoko w zestawieniu znalazła się Wisła i tereny położone nad rzeką: bulwary, plaże i ścieżki na prawym brzegu.
Rosnącym zainteresowaniem cieszą się najnowsze atrakcje m.in. nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, interaktywne Muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel oraz most pieszo-rowerowy przez Wisłę. Dyrektor Stołecznego Biura Turystyki, Paweł Moras podkreślił, że obiekt szybko stał się wizytówką miasta i idealnym punktem na spacer czy podziwianie panoramy stolicy.