Wiemy, kto przebuduje ul. Okrzei. Nowe Centrum Warszawy przechodzi na prawy brzeg Wisły
W tym artykule:
Tak będzie wyglądać Okrzei po zmianach
Koszt przebudowy ma wynieść nieco ponad 20 milionów złotych. Rozbudowa obejmie odcinek od ul. Wybrzeże Szczecińskie do ul. Jagiellońskiej. Nie zostanie przebudowany odcinek między ulicami Jagiellońską a Targową. Przebudowany odcinek, po zakończeniu prac, ma stać się zielonym deptakiem i przestrzenią z priorytetem dla pieszych i rowerzystów.
Zamiast asfaltu ma być estetyczna, kamienna nawierzchnia i szpalery drzew. Dla samochodów i autobusów zostanie jeden pas – ruch, tak jak dotychczas, będzie odbywał się jednokierunkowo. Po północnej stronie ul. Okrzei powstanie dwukierunkowa droga rowerowa, a po obu stronach szerokie deptaki dla pieszych i miejsce na ogródki gastronomiczne.
W ramach przebudowy zostaną posadzone:
- 74 nowe drzewa, które będą tworzyły szpalery,
- nowe rabaty kwiatowe,
- krzewy i mała architektura,
- dodatkowo główny pas zieleni zostanie podzielony poprzecznie miejscami odpoczynku.
Wybrana roślinność będzie dostosowana do warunków miejskich. Na Okrzei pojawi się między innymi grusza drobnoowocowa i klon czerwony. Drzewa posadzone zostaną w modułach (klatkach) antykompresyjnych. To rozwiązanie sprawdziło się już m.in. na placu Pięciu Rogów i nowym placu Centralnym.
Przebudowa obejmie również modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej, energetycznej oraz oświetleniowej.
Po drugiej stronie rzeki Nowa Karowa
W połowie czerwca ratusz ogłosił konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy ulicy Karowej w ramach Nowego Centrum Warszawy. Koncepcja ma dotyczyć ma pasa drogowego ulicy Karowej wraz z obszarem skrzyżowań, umożliwienie pokonanie różnicy terenu skarpy np. za pomocą windy a także schodów terenowych. W skutek tych zmian ma powstać pieszo-turystyczny ciąg poprzeczny do Traktu Królewskiego - dalej prowadzony przez Ogród Saski aż do Placu Żelaznej Bramy.
Inne zmiany na Pradze
Kolejnym etapem działań w ramach Nowego Centrum Warszawy na prawym brzegu Wisły będzie zaprojektowanie przebudowy ulic, placów i zieleńców w centralnej części obszaru Starej Pragi. Ostatnio rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję architektoniczną, która objęła m.in.:
- plac pomiędzy ulicą Okrzei i Kłopotowskiego,
- ulicę Floriańską
- pl. Weteranów 1863 r.
Zwyciężyli projektanci z RS Architektura Krajobrazu, którzy pracowali już nad projektami NCW: nową Chmielną i kwartałem ulic Złota-Zgoda. Na Pradze zaproponowali m.in. ogród różany z pergolą przed wejściem do Szpitala Praskiego, czytelnie podkreślone wejście do katedry św. Floriana wraz z miejscami wypoczynkowymi oraz strefę rekreacyjną w sąsiedztwie baru mlecznego „Rusałka”.