Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025 już jutro. Jak je sprawdzić?
Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025?
Wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2025 roku zostaną ogłoszone w piątek, 4 lipca. Tego dnia uczniowie, zarówno ci, którzy zdawali egzamin w terminie głównym, jak i w terminie dodatkowym, będą mogli sprawdzić swoje indywidualne rezultaty w systemie ZIU. Zaświadczenia z wynikami trafią do szkół również 4 lipca i tego samego dnia będą wydawane uczniom.
Przypomnijmy, że w 2025 roku do egzaminu zostało zgłoszonych ponad 354 tys. uczniów z ponad 12,8 tys. szkół podstawowych. Egzamin odbył się w dniach 13–15 maja 2025 roku i obejmował kolejno: język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny (najczęściej angielski).
Na wyniki nie czekają jedynie laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych, laureaci konkursów przedmiotowych z danego przedmiotu, ponieważ byli zwolnieni z pisania egzaminu ósmoklasisty. Takie zwolnienie oznacza automatyczne przyznanie maksymalnego wyniku z danego przedmiotu.
Gdzie i jak sprawdzić wyniki?
Wyniki będą dostępne w elektronicznym systemie ZIU-SIOEO od godziny 8:30, 4 lipca 2025 r. Uczniowie mogą się zalogować:
- za pomocą loginu i hasła przekazanego przez szkołę,
- lub przez profil zaufany, e-dowód albo bankowość elektroniczną.
W systemie ZIU będzie można zobaczyć nie tylko wyniki ogólne, ale także punkty zdobyte za każde zadanie egzaminacyjne.
Czy egzamin ósmoklasisty można oblać?
Egzamin ósmoklasisty nie ma progu zdawalności i nie może być nie zaliczony. Udział w nim jest obowiązkowy, ale wynik nie ma wpływu na ukończenie szkoły podstawowej.
Uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, w której klasa odpowiadająca klasie VIII nie jest ostatnią klasą w cyklu kształcenia – jednocześnie wynik egzaminu nie decyduje także o promocji.
Znaczenie wyników dla rekrutacji
Choć egzaminu nie da się nie zdać, jego wyniki mają znaczenie przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Podczas naboru brane są pod uwagę wyniki procentowe z każdego przedmiotu.
Wyniki procentowe są ustalane przez dyrektora OKE na podstawie liczby punktów przyznanych przez egzaminatorów oraz z elektronicznego odczytu kart odpowiedzi. Pokazują one odsetek zdobytych punktów.
Czy wynik centylowy jest ważny?
Wynik centylowy nie wpływa na rekrutację, ale pozwala zorientować się, jak dziecko wypada na tle ogólnopolskim. Przykładowo: jeśli uczeń uzyskał 68 proc. z matematyki, a jego wynik centylowy wynosi 53, oznacza to, że 53 proc. zdających uzyskało wynik taki sam lub niższy, a 47 proc. miało wynik wyższy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!