Z kampusu Uniwersytetu Śląskiego znikają budynki. To koniec "Tańczącej z atomami” i muralu z noblistką Marią Goeppert-Mayer
Pożegnanie z "Tańczącą z atomami"
Aby centrum mogło powstać, z kampusu znikają budynki uczelnianego wydawnictwa oraz dawnego basenu, od dawna nieczynnego z powodu szkód górniczych. To jego elewację od ponad dekady zdobił mural „Tańczącej z atomami”, przedstawiający urodzoną w 1906 r. w Katowicach Marię Goeppert – Mayer, laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za model powłokowego jądra atomowego.
Mural został zaprojektowany przez Grupę The Krasnals, a wykonany w 2014 r. przez studio Wakeuptime. Malowidło powstało w wyniku współpracy Uniwersytetu Śląskiego i Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Teraz pada ofiarą planowanej inwestycji, ale – jak zapewnia rzeczniczka Uniwersytetu Śląskiego Małgorzata Poszwa – uczelnia nie zapomni o noblistce i upamiętni ją w inny sposób.
Uczelnia: nie zapomnimy o noblistce
- Wewnątrz budynku Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii zaplanowane zostało miejsce upamiętniające Marię Goeppert – Mayer. W najbliższym czasie w sklepie Uniwersytetu Śląskiego będą dostępne plakaty z odwzorowanym muralem. Rozważamy również stworzenie nowych murali poświęconych noblistom, w tym również Marii Goeppert – Mayer, na innych budynkach Uniwersytetu Śląskiego – powiedziała we wtorek „Dziennikowi Zachodniemu” Małgorzata Poszwa.
W Śląskim Interdyscyplinarnym Centrum Chemii ma się znaleźć kilkadziesiąt laboratoriów, pracownie komputerowe, przestrzenie badawczo-dydaktyczne, wszystko pokryte zielonym dachem, w którym architekci przewidzieli m.in. miejsca na gniazda jerzyków.
Budowa centrum jest także elementem szerszej koncepcji Zielonej Strefy Nauki oraz Sieciowego Centrum Nauki, których celem jest rozwój akademickich inicjatyw naukowych przyczyniających się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz wspierających rozwój gospodarki regionu.