Zadyszka Wodociągów Leszczyńskich. Czy od lipca w Lesznie będzie podwyżka taryfy za wodę i ścieki?
„Nie planujemy zmiany taryfy. W lipcu rozpocznie się ostatni rok, w którym obowiązuje, zgodnie z zapisami przewidziany jest niewielki wzrost o 1,5 procenta na wodzie i ściekach" - mówiła Romana Kozub, szefowa Wodociągów Leszczyńskich. A jak będzie w kolejnych latach i w jakiej kondycji finansowej jest spółka?
Rezygnacja Wodociągów Leszczyńskich z modernizacji oczyszczalni ścieków w Henrykowie
Brak dofinansowania oraz przedłużająca się realizacja trzeciego etapu modernizacji oczyszczalni ścieków w Henrykowie jest powodem tego, że Wodociągi Leszczyńskie odeszły od czwartego etapu modernizacji zakładającego budowę biogazowni i kogeneracji za około 60 milionów złotych.
- Aktualnie inwestycja nie może się rozpocząć, bo nie jest zakończony trzeci etap. Nie wyobrażam sobie dwóch firma zewnętrznych pracujących przy inwestycji. Nie ma dofinansowania, nie ma pieniędzy z zewnątrz a są tylko kredyty na inwestycje, na które spółkę nie stać. Czwarty etap modernizacji oczyszczalni ścieków w Henrykowie kosztowałby około 60 milionów. Rezygnujemy z niego, żeby nie obciążać mieszkańców - mówiła Romana Kozub, prezeska Wodociągów Leszczyńskich.
Gdzie Wodociągi Leszczyńskie szukają oszczędności?
Spółka cały czas szuka oszczędności. Jedną z nich było powołanie brygady inwestycyjnej, która wykonuje część zadań własnymi siłami.
- Brygada realizuje już czwarte zadanie. Jest to tańsze robót zlecanych firmom wyłanianym w przetargach - mówił Maciej Apolinarski.
Opłaty za wodę i ścieki drastycznie nie pójdą w górę przynajmniej przez rok. Jednym z powodów podwyżki, która czeka na mieszkańców Leszna od połowy 2026 roku, jest wzrost kosztów spółki i cena energii.
- Nie planujemy zmiany taryfy. W lipcu rozpocznie się ostatni rok, w którym obowiązuje, zgodnie z zapisami przewidziany jest niewielki wzrost po 1,5 procenta na wodzie i ściekach. A jak będzie dalej? Przyszłe taryfy będą ustalone po zatwierdzeniu wieloletniego planu modernizacji i rozwoju spółki. Wtedy będziemy w stanie określić w jakiej wysokości będą opłaty - dodaje R. Kozub.
Dobrą wiadomością jest to, że spółka nie rezygnuje z inwestycji prowadzonych wspólnie z miastem. Przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnych na zaplanowanych ulicach: Kiepury, Święciechowskiej, Krótkiej, Wróblewskiego, Królowej Jadwigi, Andersena i Zachodniej będą wykonane. Zaplanowane inwestycje w 2025 roku to prawie 20 milionów, a dodatkowe 6 milionów zostanie wydane na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.