Zakopiański Festiwal Literacki rozpoczęty. To będą trzy dni z autorami i dobrą literaturą
Tegoroczna edycja to trzy dni intensywnych spotkań z wybitnymi autorami. W programie znalazły się m.in. rozmowy z Andrzejem Stasiukiem, który zaprezentuje swoją najnowszą powieść „Rzeka tajemnic” – sentymentalną, ale i mocno zaangażowaną książkę o Ukrainie, Stanisławem Łubieńskim, autorem „Drugiego życia czarnego kota”, Aleksandrą Boćkowską, piszącą o modernistycznej Gdyni, oraz Katarzyną Wężyk, autorką bestsellerowej książki „Zuchwałe. Kobiety, które chciały więcej”.
– Clou festiwalu zawsze było spotkanie z pisarzami. Cieszy mnie, że możemy gościć tak różnorodnych twórców, poruszających tematy zarówno społeczne, jak i bardzo osobiste – podkreśla Mariusz Koperski, dyrektor artystyczny festiwalu.
Literatura gór i dziedzictwo Zakopanego
Nie zabraknie również nawiązań do zakopiańskiej tradycji i literatury górskiej. W specjalnym panelu poświęconym tej tematyce udział wezmą Anna Kamińska, Anna Pigoń i Beata Słama – autorki, które od lat eksplorują związki literatury z Tatrami.
– Tatry zawsze były fascynującą przestrzenią. Mamy literaturę fachową, ale też wrażeniową, poetycką. Nie brakuje także kryminałów w Tatrach. To wszystko się tu miesza. I właśnie dlatego warto czytać o górach – mówi Paweł Skawiński, członek kapituły Nagrody Literackiej Burmistrza Miasta Zakopanego.
W ramach festiwalu, jak co roku, zostanie wręczona ta prestiżowa nagroda – wyróżnienie dla książki promującej tematykę górską i zakopiańską.
Kino, kryminał i kobiety Tatr
Festiwal stawia również na interdyscyplinarność. We współpracy z kinem letnim, każdego wieczoru odbywać się będą pokazy filmów inspirowanych literaturą. W tym roku to m.in. „Rzeka tajemnic” Clinta Eastwooda, „Lśnienie” Stanleya Kubricka i „Tajemniczy ogród” w reżyserii Agnieszki Holland.
– Pokażemy, jak literatura przechodzi w kino. O tym m.in. opowie Magda Stachula, autorka kryminałów, których adaptacje cieszą się dużym zainteresowaniem – zapowiada Koperski.
Jubileusz i kontynuacja tradycji
Wydarzenie ma także wymiar historyczny i symboliczny. W tym roku świętujemy dekadę istnienia festiwalu.
– To wydarzenie nawiązuje do okresu świetności Zakopanego jako ośrodka literackiego. W latach międzywojennych tworzyli tu wybitni twórcy jak Witkacy, Żeromski, Przerwa-Tetmajer czy Pawlikowska-Jasnorzewska. Festiwal to kontynuacja tego dziedzictwa – zaznacza Iwona Grzebyk-Dulak, wiceburmistrz miasta.
Jak dodaje, celem wydarzenia jest nie tylko promocja książki i literatury górskiej, ale również pielęgnowanie tożsamości kulturowej Zakopanego. – To dziedzictwo, o które musimy dbać i które warto rozwijać. Dlatego tak ważne jest, by ten festiwal trwał i się rozwijał – dodaje.
Książka jako narzędzie do poznania świata
Choć Zakopiański Festiwal Literacki ma lokalny charakter, jego ambicje są zdecydowanie szersze. Organizatorzy chcą, by stał się platformą do głębszej refleksji nad światem – poprzez literaturę.
– Czytelnictwo w Polsce rośnie, choć nadal mamy sporo do nadrobienia. Ale widać, że książka pozostaje świetnym narzędziem do poznania rzeczywistości. I to jest dobra wiadomość – podsumowuje Mariusz Koperski.
Dziesiąta edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego potrwa do niedzieli, 13 lipca. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej miasta i w punktach informacji turystycznej.