Zamkowy taras przechodzi metamorfozę. Wykonawca przystąpił do montażu zadaszenia
Prace przy zamku wzbudzają ciekawość spacerowiczów, którzy odwiedzają w ostatnich dniach to miejsce. Bowiem taras przy zamku do tej pory zadaszenia nie posiadał. Miasto, przy okazji planowania prac renowacyjnych, postanowiło dodać ten element. Dzięki temu klienci zamkowej restauracji – która wykorzystuje taras jako „ogródek” restauracyjny – będą mogli korzystać ze stolików nawet przy deszczowej pogodzie.
Renowacja i przebudowa zamkowego tarasu rozpoczęła się w marcu. Pierwszym etapem prac było wymienienie posadzki, która w ostatnich latach uległa licznym zniszczeniom mechanicznym. Wykonawca zdjął stare, zniszczone cegły. W połowie kwietnia położone zostało także zbrojenie. Na obecnym etapie prac posadzka została już także zalana betonem.
Kolejnym etapem prac będzie ułożenie nowej, również ceglanej posadzki. Zanim jednak tak się stanie, musi stanąć zadaszenie. Firma Spectrum, która jest wykonawcą inwestycji, właśnie jest w trakcie jego montowania. Na koniec przeprowadzony zostanie remont zwieńczenia murowanych balustrad schodów zewnętrznych.
Przypomnijmy. Kompleksowa przebudowa południowego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich zakończyła się w 2013 roku. Całkowicie zmodernizowana została również przestrzeń wokół obiektu. Na dolnej kondygnacji budynku zlokalizowana została restauracja, z której – po schodach z czerwonej cegły – możemy wyjść na zamkowy taras, będący jednocześnie częścią restauracji. I właśnie wspomniane schody oraz taras w ostatnich latach dopraszały się już o uwagę. W minionym roku miasto podjęło decyzję o ich renowacji. Szczecinek na ten cel otrzymał dofinansowanie z drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Zadania podjęła się firma Spectrum ze Szczecina. Jednak nie bez wcześniejszych finansowych zawirowań. Złożona przez Spectrum oferta przetargowa opiewała na 938 tys. zł. Z kolei miasto na ten cel zamierzało przeznaczyć 500 tys. złotych w ramach dofinansowania z RPOZ. Ostatecznie firma zeszła nieco z ceny, a miasto różnicę zdecydowało się pokryć z własnych środków.
Całkowity koszt inwestycji to 868 tys. 750 złotych. Z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 500 tys. złotych. Pozostałą sumę musi dołożyć z własnego budżetu. Koniec prac przewidziano jeszcze przed tegorocznymi wakacjami.