Zespół Szkół nr 5 Specjalnych w Nowym Sączu: Miejsce, które sprzyja rozwojowi
W działalność Zespołu Szkół nr 5 Specjalnych w Nowym Sączu już od wielu lat wpisana jest edukacja prośrodowiskowa.
Lokalnie i globalnie
Głównym celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, ich rodzin, nauczycieli, środowiska lokalnego oraz uczniów innych szkół. Zachęcanie do podejmowania codziennych wyborów, sprzyjających ochronie zasobów naturalnych, to inwestycja w przyszłość.
Każdego roku placówka włącza się w akcje lokalne i ogólnopolskie projekty ekologiczne. Propagowanie rozwiązań, sprzyjających ochronie przyrody, zapoznawanie z pojęciami, takimi jak recykling, upcykling, racjonalne gospodarowanie odpadami, ochrona środowiska, czy właśnie GOZ, wpisują się w działalność Zespołu Szkół nr 5 Specjalnych w Nowym Sączu.
Nowy dom dla książek
Tutaj powstają idee i rzeczy, projektowane z myślą o innych, jak choćby z sukcesem zrealizowany pomysł szafek do bookcrossingu, służących wymianie książek.
Szafki te zostały wykonane przez uczniów, kształcących się na kierunku stolarz. Materiały na szafki pochodziły z odpadów przy produkcji mebli. Szafki rozmieszczono w wielu miejscach na terenie Nowego Sącza. Co istotne, zostały one odpowiednio zabezpieczone na działanie warunków atmosferycznych. W gablotach umieszczane są książki, które właścicielom są już niepotrzebne, ale mogą się przydać innym. Można więc za darmo wziąć dowolną książkę, można przynieść do szafki książki, które nam zbywają, by ich nie wyrzucać. Podręczniki, tomiki poezji, beletrystyka, poradniki, lektury i słowniki znajdują nowych właścicieli i nowy dom.
Eco-deco
Dużym sukcesem okazały się „Zimowe eco-deco, czyli warsztaty recyklingowe dla dzieci i młodzieży”.
W duchu idei zero waste, z plastikowych butelek, płyt kompaktowych i innych, zdawałoby się, śmieci, powstały atrakcyjne wizualnie ozdoby choinkowe, które ozdobiły szkolne ekologiczne choinki i karmniki dla ptaków.
Plogging i entuzjazm
W szkole nie boją się nowości. Okazało się, że skutecznie uprawiają plogging. Co to jest? To najbardziej ekologiczna dyscyplina sportowa na świecie!
Do uprawiania ploggingu potrzebne są tylko buty do biegania, worek na śmieci i... odrobina entuzjazmu.
Plogging jest coraz bardziej znany w świecie i stale zdobywa kolejnych zwolenników w różnych grupach społecznych. Do udziału w tej inicjatywie zaproszono dzieci i młodzież ze szkół w Nowym Sączu. Jak to się odbywa? Podczas zajęć dzieci i młodzież zbierają śmieci tak, jakby to było poszukiwanie skarbów, a więc biegają, śmieją się i dobrze się bawią. Korzyści są zauważalne: poprawiamy kondycję własną i środowiska naturalnego. Uczymy najmłodszych, że można biegać dla Ziemi, wspierając jednocześnie przyrodę i propagując dobre nawyki. W trakcie wydarzenia przeprowadzono także wiele sportowo-ekologicznych zabaw i konkurencji, zwiększających świadomość uczestników i przyczyniających się do działań na rzecz ochrony przyrody.
Młodzież najważniejsza
Pedagodzy wiedzą, że każdy z projektów, które realizowane są w szkole, ma duże znaczenie dla młodzieży.
Jak podkreśla dyr. Jolanta Dudczyk, to nie projekty są wyjątkowe, a młodzież, która je realizuje. Wielu uczniów to osoby o specjalnych potrzebach edukacyjnych, borykające się na co dzień z wieloma trudnościami. Szczególnie cenne jest więc to, że podczas realizacji projektów mogą działać razem. Sprzyja to integracji, wzmacnia poczucie własnej wartości, inwencję twórczą i kreatywność.
Ekologiczne inicjatywy Zespołu Szkół nr 5 Specjalnych w Nowym Sączu zostały zauważone i docenione: szkoła zajęła prestiże I miejsce w Konkursie "GOZ Lider Małopolski 2025".