Znamy średnie wyniki matur 2025. Jak poszło zdającym w Małopolsce? Są dane CKE!
W całej Polsce do egzaminu maturalnego w Formule 2023 z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym w maju 2025 roku przystąpiło 255 517 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia) oraz 636 absolwentów - obywateli Ukrainy,
W tym roku - w odróżnieniu od kilku ostatnich lat - egzamin maturalny był przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej, a nie wymagań egzaminacyjnych, które wprowadzono w związku z pandemią COVID-19.
Każdy maturzysta musiał przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z polskiego, z matematyki i z języka obcego.
Każdy też obowiązkowo zdawał jeden pisemny egzamin na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego - na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli egzamin z tzw. przedmiotu dodatkowego. W przypadku przedmiotu dodatkowego, aby zdać maturę, nie było konieczne uzyskanie 30 proc. punktów możliwych do zdobycia.
Ponadto każdy absolwent mógł przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.
"Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie" - wskazywała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Jeżeli chodzi o egzaminy ustne, maturzyści obowiązkowo przystępowali do dwóch: z języka polskiego i z języka obcego nowożytnego.
Średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych z części pisemnej egzaminu maturalnego 2025 w skali Polski prezentują się następująco:
- język polski - 59 proc. punktów możliwych do zdobycia
- matematyka - 61 proc.
- język angielski - 78 proc.
Średnie wyniki w 4-letnim liceum ogólnokształcącym:
- język polski - 63 proc.
- matematyka - 66 proc.
- język angielski - 83 proc.
Średnie wyniki w 5-letnim technikum:
- język polski - 53 proc.
- matematyka - 51 proc.
- język angielski - 70 procent.
Uśrednione wyniki pokazują, że najlepiej spośród egzaminów obowiązkowych maturzystom poszło na egzaminie z języka angielskiego. Podobnie było w przypadku egzaminu ósmoklasisty 2025, którego wyniki poznaliśmy w ostatnich dniach.
Najlepsza zdawalność i jedne z najlepszych wyników - w Małopolsce
W województwie małopolskim do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w Formule 2023 w terminie głównym w maju 2025 roku w przystąpiło 24 588 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych oraz 51 absolwentów - obywateli Ukrainy.
82,4 procent uczniów zdało egzaminy maturalne, 15,7 procent ma prawo do poprawki w sierpniu, a w przypadku 2 procent małopolskich maturzystów w stwierdzono niezdaną maturę (oblali więcej niż jeden przedmiot).
W Małopolsce zdawalność tegorocznych matur okazała się najwyższa w Polsce. Przy czym jest ona niższa niż rok temu - wtedy również uczniowie w województwie małopolskim osiągnęli najwyższy odsetek sukcesów, ale wynosił on 87 procent (dodajmy, że zdawalność była wówczas wyższa w skali całego kraju).
Wyniki egzaminów w Małopolsce są wyższe niż średnie ogólnopolskie. Przedstawiają się następująco:
- język polski - 62 proc.
- matematyka - 64 proc.
- język angielski - 79 proc.
Średnie wyniki w 4-letnim liceum ogólnokształcącym w Małopolsce:
- język polski - 66 proc.
- matematyka - 69 proc.
- język angielski - 84 proc.
Średnie wyniki w 5-letnim technikum w Małopolsce:
- język polski - 56 proc.
- matematyka - 56 proc.
- język angielski - 71 procent.