Zrównoważony rozwój w praktyce. Biletomaty zasilane słońcem i dostępne dla każdego
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zakończyła realizację projektu, w ramach którego zainstalowano aż 132 biletomaty zasilane energią słoneczną w 41 gminach. Całość systemu została opracowana z myślą o energooszczędności i dostępności dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe Stock
Maciej Badowski
Udogodnienia dla wszystkich
Ważnym aspektem projektu była dostosowalność urządzeń do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wysokość ekranów, otwory wrzutowe oraz czytniki kart płatniczych zostały zaprojektowane tak, aby były wygodne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dla osób niskorosłych. System biletomatów oferuje również tryb wysokiego kontrastu, co jest kluczowe dla osób z problemami wzrokowymi.
— Rozbudowa sieci biletomatów to kolejny krok w kierunku zwiększenia dostępności naszych biletów. Jednocześnie, dzięki zasilaniu urządzeń energią słoneczną, optymalizujemy koszty utrzymania systemu sprzedaży. Te nowoczesne technologie wspierają rozwój infrastruktury miejskiej, czyniąc transport publiczny jeszcze bardziej przyjaznym środowisku i mieszkańcom — wskazał Wojciech Trzewik, Zastępca Dyrektora ZTM ds. Zarządzania Operacyjnego.
Ekologiczne i nowoczesne podejście do transportu
— Z tegorocznej edycji naszego badania „Preferencje płatnicze Polaków 2025” wynika, że dla ponad połowy ankietowanych biletomaty są rozwiązaniem, które pozytywnie wpływa na jakość i komfort ich życia. Wdrożenie takie jak w GZM wpisują się zatem w styl życia i preferencje współczesnego użytkownika. Jednocześnie jest ono dowodem na to, że technologia może nie tylko tworzyć bardziej dostępną infrastrukturę, ale też wspierać ekologię i rozwój miast w duchu smart — wskazała z kolei Elżbieta Burliga, Dyrektorka Rozwoju Biznesu,
To przedsięwzięcie to największa instalacja tego typu w kraju, a każde urządzenie jest już w pełni operacyjne. Podróżni oprócz zakupu wszystkich biletów z taryfy Transport GZM mogą także kupić bilet na kartę płatniczą, a transakcję opłacić bilonem, kartą, środkami zgromadzonymi w systemie Transport GZM lub BLIKIEM.