Żywa Biblioteka w Tychach. Spotkania z ludźmi, którzy zaskakują innością
Żywa Biblioteka pojawi się w Tychach 15 września 2025 r. Przygotowuje ją Maciej Blada, młody radny i pisarz, autor pięciu książek (szósta w drodze). Na "półce” znajdzie się dziesięć żywych książek.
Żywa Biblioteka to nie jest głośne czytanie. Żywa Biblioteka to żywe książki, czyli ludzie, a zamiast czytania jest rozmowa – tłumaczy Maciej Blada, obecnie niezwykle aktywny radny, ale w ogóle to bardzo kreatywny młody człowiek, o którym zrobiło się głośno w 2017 r. po jego debiucie literackim, jakim była książka pt. „Klub 70”.
Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch promujący prawa człowieka i dialog społeczny. Żywe książki zawierają zatem historie, które ocierają się o hejt i nietolerancję.
- Na inaugurację Żywej Biblioteki w Tychach planuję katalog składający się z około dziesięciu pozycji – mówi Maciej Blada.
- Lista się dopiero tworzy. Na razie są na niej:
- Rodzic osoby transpłciowej,
- Aktywistka prozwierzęca,
- Osoba niepełnosprawna ruchowo,
- Osoba z niepełnosprawnością wzroku,
- Osoba aro-ace (osoby aro-ace są to osoby aseksualne aromantyczne).
Zasada Żywej Biblioteki jest taka, że wybraną „książkę” wypożycza się na określony czas. W Tychach ma to być kwadrans. Taki będzie czas na zapoznanie się z treścią „żywej książki” i ewentualne pogłębienie tematu przez pytania „czytelnika”. W przypadku braku zainteresowania daną pozycją, „czytelnik” może dostać dodatkowy czas na jej zgłębienie.
Ojczyzną Żywej Biblioteki jest Dania. Pomysł na taki ruch pojawił się w 2000 r. na festiwalu muzycznym w Roskilde. Do Polski trafił w 2007 r. Żywa Biblioteka od dziesięciu lat istnieje w Katowicach, Żywe Biblioteki są w Warszawie, Gdańsku, Świdnicy, Wałbrzychu, ale też w Gliwicach, Mikołowie, Łaziskach Górnych czy Dąbrowie Górniczej.
Ja zetknąłem się z Żywą Biblioteką w grudniu 2024 r. i od razu postanowiłem dowiedzieć się, jak zorganizować takie przedsięwzięcie. Moim przewodnikiem w tym temacie została Janina Piwowarczyk, członkini zarządu sieci Żywa Biblioteka Polska i koordynatorka regionalna – mówi Maciej Blada.
Wystarczyło kilka tygodni, by nabył pewności, że naprawdę chce się podjąć organizacji w Tychach Żywej Biblioteki. Jest już wybrane miejsce (Pasaż Kultury Andromeda), jest termin (15 września) i rośnie lista żywych książek.