Wszystko, co musisz wiedzieć na temat egzorcyzmów. Jak wyglądają, kto się tym zajmuje?
Kościół katolicki, jak każda instytucja, w swoich działaniach opiera się na dokumentach. W kontekście egzorcyzmów kluczowa jest przyjęta w 2001 roku księga liturgiczna "Egzorcyzmy i inne modlitwy błagalne", zwana także rytuałem do sprawowania egzorcyzmów.
Hierarchowie nie pozostawiają złudzeń co do tego, że posługę sprawowania egzorcyzmów nad opętanymi mocą specjalnego i wyraźnego zezwolenia powierza miejscowy ordynariusz, którym z reguły jest biskup diecezjalny.
Komu i pod jakimi warunkami można zlecić przeprowadzenie egzorcyzmu?
- Zezwolenia tego należy udzielać jedynie kapłanowi odznaczającemu się pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia, oraz specjalnie przygotowanemu do tego zadania. Kapłan zaś, któremu na stałe lub doraźnie została powierzona funkcja egzorcysty, niech to dzieło miłości pełni z zaufaniem i pokorą pod kierunkiem biskupa diecezjalnego
- czytamy w "Egzorcyzmach...".
Egzorcyzm a choroba psychiczna
Kościół wymaga od egzorcystów maksymalnej ostrożności i roztropności.
- Przede wszystkim niech zbyt łatwo nie wierzy [egzorcysta - przyp. red.], że została opętana przez diabła osoba, która cierpi na jakąś chorobę, zwłaszcza psychiczną.Niech również nie daje wiary, iż zachodzi opętanie, gdy ktoś uskarża się, że doznaje szczególnych pokus diabelskich, że jest opuszczony i udręczony. Może to bowiem być złudzenie wywołane własną wyobraźnią. Niech też egzorcysta nie daje się zwieść podstępnymi sztuczkami, jakimi posługuje się diabeł, który pragnie oszukać człowieka i odciągnąć go od zamiaru poddania się egzorcyzmowi, gdyż rzekomo jego choroba jest czysto naturalna, albo też podlega kompetencji lekarzy
- głosi wspomniany rytuał.
Jak przebiega egzorcyzm?
369. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski z 2015 roku we "Wskazaniach dla kapłanów pełniących posługę egzorcysty" zawarło:
- Egzorcysta powinien umiejętnie korzystać z tekstów liturgicznych w nim zamieszczonych, biorąc pod uwagę swobodne korzystanie z różnych ich wariantów i sposobów ich dostosowania do potrzeb osoby egzorcyzmowanej. Rytuał egzorcyzmu nie przewiduje żadnego dialogu ze złym duchem, pytania złego ducha o cokolwiek
Szczególną rolę w sprawowaniu egzorcyzmów ma przywoływanie mocy Ducha Świętego. Momentem znaczącym dla obecności Ducha Świętego w liturgii egzorcyzmów jest włożenie rąk na głowę dręczonego.
- Egzorcysta błaga Ducha, aby diabeł odszedł od człowieka, który przez chrzest stał się świątynią Bożą. Dalej Kościół prosi o Ducha Świętego w formułach egzorcyzmu błagalnego, a także o konkretne Jego działanie63. Formuły rozkazujące zawierają opis działania Ducha Świętego, które jest wielorakie i nieograniczone są sposoby, którymi On działa w wiernych dla dobra Kościoła
- opisuje ks. Krzysztof Stawski z Archidiecezji Gnieźnieńskiej w artykule "Obrzędy egzorcyzmów i inne modlitwy błagalne - szafarz i teologia" opublikowanej w półroczniku "Teologia i człowiek" wydawanym przez Wydział Teologiczny UMK w Toruniu.
Kościół wyraźnie podkreśla, żeby "nie udostępniać przebiegu egzorcyzmu żadnym środkom społecznego przekazu", także w książkach, na konferencjach czy katechezach.
To nie magia, zabobon czy widowisko
Egzorcyzm należy sprawować w taki sposób, aby wyrażał wiarę Kościoła i nie nastręczał nikomu skojarzenia z czynnością magiczną, względnie zabobonną.
- Nie należy dopuszczać do tego, by stał się dla obecnych widowiskiem. Nie wolno udostępniać przebiegu egzorcyzmu żadnym środkom społecznego przekazu. Zarówno egzorcysta jak uczestnicy obrzędu winni zachować dyskrecję i nie informować o nim ani przed faktem, ani po jego dokonaniu
- przestrzega księga "Egzorcyzmy i inne modlitwy błagalne".
Czym nie jest opętanie?
W dokumentach kościelnych ciężko znaleźć jasną definicję opętania. Wspomniane "Egzorcyzmy..." wskazują na to, czym na pewno opętanie nie jest:– chorobą, zwłaszcza psychiczną– szczególną pokusą diabelską– wytworem własnej wyobraźni– chorobą, która podlega kompetencji lekarzy – przedmiotem czarów, złego uroku lub przekleństwa.