WiadomościWystawa "na mieście". Prace młodych poznaniaków zawisną na przystankach

Wystawa "na mieście". Prace młodych poznaniaków zawisną na przystankach

Od 15 do 30 kwietnia mieszkańcy Poznania mogą podziwiać wyjątkową ekspozycję, której autorami są dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. Ilustracje inspirowane twórczością Jana Brzechwy pojawiły się nie tylko w Galerii Posnania, ale także na przystankach komunikacji miejskiej w całym mieście. To czwarta już edycja kampanii społeczno-kulturalnej „Wrażliwcy _kultura bez barier”, promującej dostępność sztuki i integrację poprzez kreatywność.

Wystawa prac w Poznaniu
Wystawa prac w Poznaniu
Źródło zdjęć: © codziennypoznan.pl

Wernisaż otwierający tegoroczną edycję kampanii odbył się 15 kwietnia w Galerii Posnania, gdzie zgromadzili się młodzi twórcy, ich opiekunowie oraz przedstawiciele organizatorów i patronów wydarzenia. Uczestnikami projektu są uczniowie dwóch placówek specjalnych – Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach oraz Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. To właśnie ich wyobraźnia i wrażliwość przełożyły się na niezwykłe prace plastyczne, inspirowane postaciami z bajek Brzechwy.

W ramach kampanii ilustracje zawisły również w innych, mniej oczywistych miejscach – na ekranach reklamowych przystanków w całym Poznaniu, a także na stoisku MB Motors podczas tegorocznego Motor Show, który odbędzie się w dniach 24–27 kwietnia. Dzięki temu projekt nie tylko przenika do codziennej przestrzeni miejskiej, ale też łączy różne światy – sztuki, edukacji i biznesu.

Fundacja In_Spire, organizator inicjatywy, konsekwentnie rozwija projekt „Wrażliwcy” jako platformę wspierającą młode talenty oraz budującą świadomość społeczną na temat integracji i równości. W poprzednich latach prace uczestników można było zobaczyć m.in. na Poznańskich Targach Książki, a w najbliższych tygodniach planowana jest ekspozycja na terenie Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Kampania odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania i częściowo finansowana jest ze środków miejskich. Jak podkreślają organizatorzy, to nie tylko artystyczne wydarzenie, ale przede wszystkim wyraz społecznej troski o dostępność kultury dla każdego – bez względu na bariery fizyczne czy komunikacyjne.

Źródło artykułu:codziennypoznan.pl

Wybrane dla Ciebie