Gry gatcha i lootboksy to hazard "dla dzieci"? Psycholog ostrzega
Gry typu gatcha cieszą się ogromną popularnością, a coraz więcej tytułów na rynku posiada lootboksy. Budzą one jednak coraz więk szy niepokój nie tylko wśród graczy, ale ich rodziców, czy też specjalistów. Czy ich obawy są uzasadnione i jak tego typu mechaniki wpływają na dzieci? W najnowszym odcinku Piksele i Smoki rozmawiamy o tym z prowadzącym fanpage Psychologia Gier Wideo, Piotrem Klimczykiem, asystentem na Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego.
Gry gatcha i lootboksy to hazard "dla dzieci"?
Branża gier wideo jeszcze nigdy nie przynosiła takich zysków jak obecnie. Jednak główne źródło dochodu wielu wydawców to nie sprzedaż gier, a pojawiające się w nich mikropłatności, które możemy spotkać szczególnie w grach wydawanych w modelu free to play.
Gry typu gatcha i gry zawierające lootboksy początkowo mogą wydawać się niewinną zabawą, bowiem w większości tytułów można je otwierać całkowicie za darmo, o ile oczywiście poświęcimy wcześniej wystarczająco czasu, aby móc to zrobić. Takie mechaniki kryją w sobie jednak zasady działania podobne do tego co znamy z gier hazardowych. Gracz, który, próbuje zdobyć wymarzony skin, postać czy przedmiot, może wielokrotnie „losować”, często wydając prawdziwe pieniądze, własne lub rodziców. Bowiem takie mechanizmy pojawiają się w grach, które przeznaczone są także dla młodszego odbiorcy. Między innymi z tego powodu coraz więcej psychologów i badaczy alarmuje o regulacje prawne odnośnie gier gatcha i lootboksów. Dlaczego więc są takie popularne zarówno wśród dorosłych jak i dzieci, czy rośnie nam pokolenie uzależnione od hazardu, które nie zdaje sobie z tego nawet sprawy? Jak stawiać sobie granice i czy należy bać się każdej gry? Na te i inne pytania odpowiada nam ekspert w tej dziedzinie.
Jeśli sami tworzycie coś epickiego - cosplaye, gry, larp-y czy inne geekowe cuda - i chcecie o tym pogadać, to dajcie znać! Może to właśnie Wy będziecie kolejnymi gośćmi Piksele i Smoki!
E-mail: pikseleismoki@gmail.com
Instagram: @callmeyato
Realizacja programu: Hubert Kubiak
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z uzależnieniem od gier, mikropłatności, lootboksów czy innych form cyfrowego hazardu — pomoc jest dostępna między innymi pod numerami poniżej.
800 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia
801 889 880 - Telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych i ich bliskich