Poranne wstawanie - naturalne światło zmniejsza zmęczenie
W poszukiwaniu skutecznego rozwiązania, typowe badania nad snem wykorzystują sztuczne światło, ponieważ jest łatwiejsze do kontrolowania. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Metropolitalnego w Osace uważają, że światło naturalne może być skuteczniejsze w odtwarzaniu rzeczywistych warunków życiowych.
Japońscy badacze sprawdzili, czy wprowadzenie umiarkowanego światła do sypialni tuż przed przebudzeniem poprawi poranną gotowość do działania.
Z wykorzystaniem zasłon zaciemniających i zautomatyzowanych mechanizmów otwierania przeprowadzono eksperyment porównawczy na kilkunastu uczestnikach w trzech warunkach: światło naturalne przez 20 minut przed przebudzeniem, światło naturalne od świtu do momentu przebudzenia oraz brak światła naturalnego przed przebudzeniem. Po każdej sesji mierzono senność, czujność i zmęczenie uczestników za pomocą elektrokardiogramu, elektroencefalogramu oraz ankiety.
Wyniki wykazały, że uczestnicy byli mniej senni w warunkach, gdy docierało do nich światło naturalne niż gdy przed przebudzeniem pozostawali w ciemnościach. Ponadto, metoda eksponująca organizm na światło dzienne na 20 minut przed przebudzeniem okazała się jedną z najskuteczniejszych w poprawie czujności po przebudzeniu, ponieważ zbyt intensywne światło w dzienne miało niekorzystny wpływ.
- W przyszłości chcemy kontrolować naturalne światło w środowisku snu w zależności od pory dnia i roku oraz określić, w jaki sposób wprowadzać światło naturalne w sposób sprzyjający bardziej komfortowemu przebudzeniu - powiedział konkluduje prof. Daisuke Matsushita, współautor badań.
Na podstawie:
Rise and shine: Natural light lessens morning fatigue