Przyczyny porannego braku apetytu. Przez to nie odczuwamy głodu rano
Brak apetytu rano - takie mogą być przyczyny
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dobrze zbilansowany pierwszy posiłek przyspiesza metabolizm, pomaga w koncentracji i utrzymaniu energii przez cały dzień. Są osoby, które budzą się rano z wilczym apetytem, ale niektórym rano nie chce się jeść, nie mają ochoty na nic poza mocną kawą. Wiele osób przyznaje, że nie odczuwa głodu z rana i zastanawia się, czy może to być powód do niepokoju.
Poranny brak apetytu może mieć wiele przyczyn. Nie zawsze musi to oznaczać coś poważnego.
Najczęstszą przyczyną braku apetytu rano jest zjadanie zbyt obfitych kolacji. Ponadto w nocy i z rana poziom hormonów takich jak adrenalina, grelina i leptyna, ulega wahaniom, co może powodować, że po przebudzeniu odczuwa się mniejszy głód.
Jednak w niektórych przypadkach poranny brak apetytu to objaw depresji czy innych chorób - zwłaszcza jeśli odczuwa się to od dłuższego czasu. Brak apetytu może wskazywać na poważniejszy stan nawet wymagać szybkiej pomocy medycznej.
To się dzieje z organizmem, gdy nie jemy śniadania
Skutki niejedzenia śniadania odczuwalne są niemal natychmiast:
- brak energii do nauki i pracy,
- spadek poziomu glukozy we krwi (odczuwalny jako zmęczenie, nawet po przespanej nocy),
- spory apetyt w późniejszych godzinach dnia.
Takie są możliwe przyczyny porannego braku apetytu - lista
Poranny brak apetytu może niepokoić.
Eksperci ostrzegają, że późne jedzenie śniadania i zaczynanie dnia od wypicia kawy może w dłuższej perspektywie doprowadzić m.in. do rozwoju cukrzycy typu 2 czy otyłości. Organizm wchodzi w tryb głodu, co sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej, pojawiają się problemy związane z zespołem metabolicznym, w tym insulinooporność.