Sosnowiec rzuca wyzwanie depopulacji. „Domówka na porodówce” i bezpłatne badania dla seniorów w Szpitalu Miejskim
W tym artykule:
W 2023 roku miasto liczyło 187 115 mieszkańców. Przewidywania wskazują, że do 2050 roku liczba mieszkańców może spaść nawet do 114 tysięcy. Trzeba więc działać.
Regularne doposażenia oddziałów w nowoczesne sprzęty, współpraca z uczelniami medycznymi, planowana budowa SOR czy pozyskanie blisko 50 mln zł na rozwój onkologii i opieki długoterminowej to tylko część z licznych działań rozwojowych, jakie podejmuje Sosnowiecki Szpital Miejski, zmieniając swoje oblicze dla pacjentów. Już niebawem swój charakter odmieni także ceniona przez mieszkanki szpitalna porodówka, będąca częścią Oddziału Klinicznego Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej.
Na sosnowieckiej porodówka ma być „jak w domu”
Blisko 300 tys. zł. pochodzące z budżetu Sosnowca pozwoli na gruntowny remont pomieszczeń porodówki i odcinka położniczego. W odnowionych pomieszczeniach tradycyjny szpitalny wystrój ustąpi miejsca przytulnej, domowej scenerii. Sale porodowe zostaną wyposażone w nowoczesne łóżka porodowe, umożliwiające swobodny wybór bezpiecznej pozycji, a specjalnie zaprojektowana strefa wypoczynkowa zapewni intymność i relaks przed narodzinami dziecka.
Wszystko po to, aby przyszła mama mogła w pełni skupić się na sobie i zbliżającej się najważniejszej chwili w jej życiu. Przestrzenie przeznaczone do odpoczynku po porodzie przekształcą się w komfortowe sale o hotelowym standardzie – jasne, kolorowe i kameralne, ze specjalną przestrzenią dla maluszka oraz z wygodnym łóżkiem dla osoby towarzyszącej.
- Po rekordowych środkach otrzymanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy, to kolejne zmiany, które realnie podnoszą standardy naszej opieki medycznej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nasza porodówka nabiera wyjątkowego, domowego charakteru, a doświadczona oraz empatyczna kadra lekarzy-ginekologów i położnych gwarantuje najwyższą jakość usług medycznych. W imieniu naszych pacjentek dziękujemy miastu za to nieocenione wsparcie, a wszystkie przyszłe mamy zachęcamy do skorzystania z naszych usług – mówi Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.
Sosnowiec chce stawić czoła depopulacji. Pomoże program "Demotrendy"
Projekt zatytułowany „Domówka na porodówce” to część innowacyjnego programu „Demotrendy”, który kilka tygodni temu rozpoczął prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, podczas specjalnego wydarzenia zorganizowanego w Zagłębiowskiej Mediatece. Ta kompleksowa inicjatywa ma na celu przeciwdziałanie depopulacji poprzez wdrażanie niestandardowych rozwiązań społecznych i infrastrukturalnych – od modernizacji placówek medycznych, poprzez rozbudowę sieci żłobków i przedszkoli, aż po pomysły na wspieranie młodych rodzin.
- Stawiamy kolejny ważny krok dla przyszłości naszego miasta. „Domówka na porodówce” to nie tylko modernizacja przestrzeni szpitalnych – to inwestycja w przyszłość naszych rodzin. Stworzymy przestrzeń, która będzie łączyć nowoczesność z domowym ciepłem, umożliwiając przyszłym mamom rodzenie w atmosferze pełnej bezpieczeństwa i komfortu. Zachęcam wszystkie kobiety, aby zdecydowały się na rodzenie w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim – miejscu, które dziś staje się wizytówką naszej troski o zdrowie mieszkańców — wskazuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Miasta Sosnowca.
Oddział Kliniczny Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej, w skład którego wchodzi blok porodowy, od wielu lat rozwija swoją ofertę medyczną. Placówka inwestuje nie tylko w nowoczesne urządzenia ratujące zdrowie i życie, ale przede wszystkim w doświadczoną i profesjonalną kadrę medyczną – na czele z dr n. med. Beatą Rembielak-Stawecką, kierownikiem Oddziału oraz jej zastępcą, prof. dr hab. n. med. Markiem Kudłą, światowym specjalistą z zakresu wczesnego wykrywania raka jajnika.
Oddział współpracuje ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, oferując kompleksową opiekę medyczną dla kobiet z różnymi schorzeniami ginekologicznymi, w tym onkologicznymi. W bezpośrednim sąsiedztwie działa także Oddział Noworodków i Wcześniaków pod kierownictwem lek. Ilony Pietruszewskiej. To właśnie tutaj badane są wszystkie noworodki, a w przypadku ewentualnych komplikacji – udzielana jest im niezbędna pomoc. Każda mama otrzymuje tutaj także wsparcie poporodowe, także związane z opieką nad dzieckiem czy karmieniem piersią.
Zmotywowany zespół obydwu oddziałów – lekarzy, położnych, pielęgniarek oraz pozostałego personelu – regularnie rozwija swoje kompetencje i angażuje w usprawnianie opieki tak, aby każda kobieta otrzymała najlepszą możliwą pomoc podczas pobytu w placówce. Cyklicznie organizowane są tutaj także Dni Otwarte Porodówki, podczas których przyszli rodzice mogą zobaczyć od środka Oddział oraz poznać kadrę lekarzy i położnych, a także posłuchać interesujących wykładów. Przy oddziale działa także szkoła rodzenia, a na Facebooku i Instagramie można obserwować profil „Rodzę w Sosnowcu” gdzie oprócz uroczych zdjęć noworodków urodzonych w szpitalu, lekarze i położne chętnie dzielą się swoją ekspercką wiedzą.
W trosce o zdrowie seniorów
Sosnowiecki Szpital Miejski nie zapomina także o seniorach. Wszyscy mieszkańcy miasta obchodzący w tym roku swoje 70. urodziny mogą wziąć udział w bezpłatnej akcji badań profilaktycznych. Dla kobiet przewidziano badania markera nowotworu jajnika CA-125 oraz poziomu witaminy B12 i D3, a dla mężczyzn – badania markera nowotworu prostaty (PSA), wraz z badaniami poziomu witaminy B12 i D3.
Zapisy na badania rozpoczną się 8 czerwca i będą odbywać się codziennie, w godz. 7-14 pod numerem telefonu do laboratorium - 32 413 03 45 lub 32 413 03 46. Pacjenci będą przyjmowani zgodnie z listą zapisów na dany dzień. Do badania należy zgłosić się na czczo lub po około trzech godzinach po posiłku, po spoczynku nocnym. W przypadku badania PSA u mężczyzn należy powstrzymać się od współżycia oraz intensywnego uprawiania sportu na okres około trzech dni przed badaniem.
Jak zatrzymać młodych ludzie w Sosnowcu?
Pomysły miasta dotyczące ułatwień dla młodych ludzi to m.in.:
- Domówka na porodówce – poprawa komfortu przebywania młodych matek i całych rodzin na oddziale położniczym Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.
- Loteria urodzeniowa – wśród rodziców, których dzieci urodzą się w Sosnowcu co miesiąc będzie losowana nagroda pieniężna w wysokości 5000 złotych, a w skali roku – mieszkanie komunalne
- Dalszy rozwój programu in vitro – dzięki niemu w Sosnowcu urodziło się już 65 dzieci.
- Tworzenie kolejnych placów zabaw i miejsc w żłobkach – już teraz ich liczba wzrosła z 200 do 600, a budowane będą kolejne placówki; ponadto żywienie dzieci w sosnowieckich żłobkach ma być bezpłatne, a żłobki mają być czynne dłużej
- Przedszkola bez dodatkowych opłat – wydłużony zostanie czas bezpłatnego przebywania dziecka w miejskich placówkach.
- Zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach w trakcie zajęć i na przerwach
- Wsparcie psychologiczne na uczniów, rodziców i nauczycieli
- Utworzenie Centrum Kobiet
- Wprowadzenie łącznie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią Miejskiego Biletu Rodzinnego, na podstawie którego mama i tata będą bezpłatnie podróżować komunikacją miejską do ukończenia przez ich dziecko 16. roku życia.
- Dalsze funkcjonowanie udogodnień dla seniorów takich jak transport dla seniorów czy złota rączka.
– Kilka rzeczy już jest wprowadzonych w życie, kilka będzie, bo szybkość ich wdrażania zależy od kilku czynników. Będziemy chcieli, aby bezpłatne godziny czy jedzenie w żłobkach czy przedszkolach było jak najszybciej, ale zastanawiamy się, czy nie wprowadzić tego z początkiem nowego roku szkolnego. Część kwestii wymaga też przegłosowania uchwał Rady Miejskiej, więc chcielibyśmy, żeby zdecydowana większość do końca tego roku obowiązywała – ta, która jest zależna bezpośrednio od naszych decyzji – mówił ostatnio prezydent Chęciński.
Łącznie wprowadzenie wszystkich tych pomysłów w życie ma kosztować budżet miasta nawet 10 milionów złotych.