Szczecinek: To oni podzielili się życiem. Za nami XVII Zjazd Dawców i Biorców Szpiku
W sobotnie przedpołudnie w szczecineckim kinie odbyła się uroczysta gala z okazji XVII Zjazdu Dawców Szpiku i Wolontariuszy. W Szczecinku spotkali się dawcy, biorcy oraz wolontariusze z całej Polski, skupieni wokół Fundacji Przeciwko Leukemii. W tegorocznym zjeździe uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
- Spotkaliśmy się w styczniu 2000 roku, kiedy powstała nasza fundacja. I tak to do tej pory trwa. Udało się zrobić dużo rzeczy w tym czasie. Z naszego powiatu mamy zarejestrowanych ok 4 tys. potencjalnych dawców czynnych. Bo dawcą można zostać od momentu kończenia 18. roku życia do 60-tki, później dawca zostaje wykreślony z rejestru. Wciąż przybywa nam nowych zarejestrowanych osób. Niektórzy już przebierają nogami i nie mogą się doczekać, kiedy będą pełnoletni i będą mogli się zarejestrować. Mamy również nowych, młodych wolontariuszy, którzy podejmują się pracy rekrutacyjnej, pomocy przy organizacji tych rekrutacji. Krótko mówiąc, mamy coraz więcej przyjaciół – powiedział Henryk Siegert, założyciel i wieloletni prezes fundacji.
W ostatnim czasie Henryk Siegert, założyciel Fundacji Przeciwko Leukemii postanowił przestać pełnić funkcje prezesa. Jednak z działań na jej rzecz nie zrezygnował. Wciąż jest członkiem Rady Fundacji i tam wspiera jej działania. Od września minionego roku na stanowisku prezesa zastąpił go Henryk Skudrzyk.
- Tak się składa, że ja w tej fundacji pracuję od 25 lat i nie zamierzam kończyć, póki jeszcze się mogę poruszać. Natomiast w związku z tym, że osiągnąłem dojrzały wiek, bo mam 18 lat… do setki, to muszę pewne rzeczy odpuścić – przyznał ze śmiechem Henryk Siegert.
Głos zabrał również starosta Krzysztof Lis:
- Jesteśmy dumni z tego, że chcecie państwo przyjeżdżać do Szczecinka, że chcecie być z nami. Mam nadzieję, że Szczecinek dla was jest takim miejscem, w którym czujecie to, co jest związane z waszą działalnością, ale też z wyjątkowością naszych mieszkańców, ludzi którzy tutaj żyją. Dzięki tak ogromnemu zaangażowaniu pana Henryka, mamy przecież bogatą ilość naszych szczecineckich dawców. To jest nasza duma i ogromna satysfakcja, że faktycznie nasza młodzież w tym przedsięwzięciu uczestniczy.
Odbywający się każdego roku właśnie w Szczecinku zjazd zrealizowanych dawców i biorców szpiku z całego kraju jest zdecydowanie ważnym dniem dla wszystkich tych, którym przeszczep szpiku uratował życie. Jest także doskonałą okazją do tego, aby podziękować za otrzymaną, bezinteresowną pomoc wszystkim dawcom.