Przyczyny raka nerek: ten cichy zabójca długo nie daje o sobie znać
Rak nerek to jeden z nowotworów złośliwych, który przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo. Ten cichy zabójca atakuje podstępnie, a jego symptomy często są bagatelizowane.
Jak poważnym problemem jest rak nerek?
Szacuje się, że każdego roku w Polsce aż 5-6 tysięcy osób słyszy diagnozę dotyczącą raka nerek. Najczęściej jest to rak nerkowokomórkowy (RCC), który stanowi około 85-90% wszystkim stwierdzanych przypadków.
Jednocześnie rak nerek to około 2-3% nowotworów złośliwych. W kategorii nowotworów diagnozowanych u dorosłych jest jednak w pierwszej dziesiątce.
Kto częściej choruje na raka nerek?
Najczęściej rak nerek atakuje osoby powyżej 60. roku życia. Oczywiście nie zmienia to faktu, że ta choroba może rozwijać się już o wiele wcześniej.
Częściej chorują mężczyźni od kobiet w stosunku 2:1.
Jeśli w rodzinie wystąpił już rak nerek, należeć będziemy do grona osób zagrożonych.
Co jest przyczyną raka nerek?
Istnieje wiele możliwych przyczyn wystąpienia tej choroby. Są to przede wszystkim złe nawyki. Wymienić trzeba głównie:
- Otyłość - to przyczyna wywołująca raka nerek przede wszystkim u kobiet;
- Palenie tytoniu - najlepiej udokumentowana przyczyna raka nerek;
- Przewlekła niewydolność nerek i dializy - przy przewlekłym dializowaniu pacjenci mają o wiele wyższe ryzyko zachorowania;
- Nadciśnienie tętnicze - zwiększa ryzyko zarówna samo nadciśnienie, jak i niektóre leki;
- Narażenie zawodowe - mowa o niektórych związkach chemicznych np. trichloroetylenie czy o kadmie, które mogą przyczynić się do zachorowania;
- Czynniki genetyczne - dziedziczny rak brodawkowaty nerki, zespół von Hippla-Lindaua (VHL)
Pierwsze objawy raka nerki
Należy zaznaczyć, że we wczesnym stadium rozwoju rak nerki nie daje wyraźnych objawów. Zwykle wtedy jest wykrywany przypadkowo w trakcie wykonywania USB jamy brzusznej. Pojawienie się objawów jest związane ze zdecydowanie bardziej zaawansowanym stadium choroby.